Příběh legendárního muže, který zachránil 46 lidí z trolejbusu, který spadl do vody

Šavarš Karapetjan byl opakovaně vítězem mistrovství unie v potápění, byl také mistrem Evropy. Má za sebou osm světových rekordů. Svět se o něm ale dozvěděl po hrdinském činu, který spáchal v roce 1976.

Zdroj: laykni.com

Jednoho zářijového rána Šavarš spolu se svým bratrem Kamem vyrazili na běh. Když proběhali přehradou Jerevanské vodní nádrže, bratři viděli, jak trolejbus vykolejil a spadl do vody. V té době v trolejbusu vylo zhruba stovka lidí.

Zdroj: laykni.com

Kluci bez váhání okamžitě spěchali k vodě. V té době už byl podzim, venku bylo poměrně chladno a ve vodní nádrži voda měla asi 13 stupňů. Ale Šavarša to nezastavilo. Skočil do vody, nohama se mu podařilo rozbít okénko v trolejbusu, přes něj on zalez dovnitř a začal vytahovat lidi, které brácha chytil a vytahoval na břeh.

Ten chlap všechno musel dělat prakticky na dotek. Voda byla velmi kalná a špinavá. Už měl rány na rukou i na nohou, ale na to si vůbec nevzpomněl. Podařilo se mu vytáhnout 46 lidí. Tolikrát on se ponořil do studené vody.

Zdroj: laykni.com

Později lékaři uznali,že to jsou pouze profesionálové. Karapetjan pomáhal lidem asi 20 minut. Pak měl nedostatek kyslíku a upadl do bezvědomí. Kvůli hlubokému zranění na noze se u chlapce rozvinula sepse a skončil v nemocnici.

Naštěstí se brzy uzdravil.

Šavarš se dopustil skutečně hrdinského činu. Ale v životě plavce to nebyl zdaleka jediný takový čin.

Dva roky po této nehodě muž zachránil dalších třicet lidí. Když se vracel po tréninku domů, v autobuse, ve kterém jel, něco se stalo s motorem. Řidič vyšel ven, aby zjistil, v čem je problém. A v tu chvíli se autobus zřítil ze svahu přímo do rokle. Mladík okamžitě vyběhl k řidiči, rozbil skleněnou přepážku a usedl za volant a nasměroval autobus směrem na horu.

Tím ale výčet jeho hrdinských činů nekončí. V zimě v roce 1985 se Karapetjan stal náhodným svědkem požáru v jerevanském sportovním a koncertním komplexu. Neváhal a začal hasičům pomáhat. V důsledku toho utrpěl popáleniny a zranění nohy.

Podle Karapetjana ještě desetkrát vytahoval z vody potápějící se lidi. Kolik přesně bylo zachráněno, si už nepamatuje.

Zdroj: laykni.com

Později, když skončila jeho sportovní kariéra, otevřel Šavarš svou obuvnickou dílnu. A také založil nadaci na pomoc handicapovaným sportovcům.

V roce 2013 se Karapetjan zúčastnil štafety olympijského ohně.

Zdroj: laykni.com

Share