Přísné zákazy kvůli vítězství nad koronavirem: Jaroslav Flegr vytvořil dotazník, kde s tím většina lidí souhlasila

Známý evoluční biolog Jaroslav Flegr je zastáncem přísných opatření v boji proti koronaviru. Profesor nedávno zveřejnil na Facebooku seznam ještě přísnějších opatření, která je podle něj třeba přijmout, aby porazili koronavirus. Uvedl také, že řada lidí jeho návrh schvaluje.

Jaroslav Flegr na svém Facebooku zveřejnil příspěvek, v němž uvedl, že na dotazník už odpovědělo více než 4,5 tisíce lidí. Anketa obsahovala otázky týkající se omezení občanských práv a svobod.

Zdroj: Michal Růžička, MAFRA

Podle jeho výsledků zhruba 67 procent dotázaných souhlasí s ještě přísnějšími omezeními, včetně omezení práva na soukromí. Jde například o údaje o poloze mobilních telefonů.

Zdroj: Facebook

Asi 55 procent z těchto 4,5 tisíc občanů souhlasí s omezením svobody projevu. Například by bylo zakázáno šířit dezinformace o koronaviru.

82 procent lidí souhlasilo s omezením svobody pohybu, 71 procent dotázaných souhlasí s tím, aby vláda už zakázala vycházení z domova.

Zdroj: Michal Růžička, MAFRA

Jaroslav Flegr byl také velmi překvapen takovými výsledky. Řekl, že podle výsledků lidé chápou vážnost situace a také to, že jsou ochotni dočasně obětovat své svobody.

Zdroj: Facebook

Profesor si přitom dobře uvědomuje, že ti lidé, kteří sledují jeho sociální sítě, nejsou všichni čeští občané. To znamená, že jde o poměrně malý průzkum poměrně malé skupiny občanů.

Zdroj: YouTube / Český rozhlas Dvojka

„I tak mne výsledky docela překvapily. No, uvidíme, kam se posunou názory během příštích 14 dnů,“ řekl Jaroslav Flegr.

Nová opatření ministerstva zdravotnictví vstoupí v platnost tuto středu. Nyní budou muset Češi jezdit v rouškách v autech, výjimkou je, pokud jsou všichni v autě členy jedné rodiny, nebo pokud řidič jede sám.

Také bude nutne nosit roušky na zastavěném území obce. Ale toto pravidlo bude fungovat, pokud jsou v blízkosti další lidé v blízké vzdálenosti, a to méně než dva metry.

Share