Protest žen v Polsku: Stotisíc lidí se postavilo proti zákazu potratů

Tisíce shromážděných se zmocnily polských měst – protesty v zemi pokračují desátým dnem

Včera večer se ve Varšavě na hlavních ulicích a náměstích shromáždily tisíce lidí proti zákazu potratů, uvádí RMF24 . Ve stejné době, o několik hodin později, fotbaloví fanoušci zaútočili na demonstranty i na místní policii.

 

Zdroj: liga.net

 

Zdroj: liga.net

Zdroj: liga.net

V hlavním městě Polska se stávka žen stala jedním z nejrozsáhlejších protestů – pobouření nad rozhodnutím Ústavního soudu spojilo více než 100 000 lidí. Po Varšavě se konaly shromáždění v dalších polských městech.

 

Zdroj: liga.net

 

Účastníci prošli centrem města a rozdělili se do několika skupin – jedna z nich šla do domu vůdce vládnoucí strany Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczynského, který byl iniciátorem uvedeného rozhodnutí soudu.

Kromě odporu bezpečnostních složek, které toho večera zadrželi asi 30 demonstrantů, se proti demonstrantům postavili také fotbaloví fanoušci. Agresivní muži zaútočili na demonstranty fyzickou silou a pyrotechnikou – vrhli kouřové bomby do davu a vystřelili světlice.

 

Zdroj: liga.net

 

22. října 2020 vyšlo najevo, že polský ústavní soud rozhodl o téměř úplném zákazu potratů – bylo zakázáno přerušit těhotenství, a to i v případě závažného porušení plodu. Téhož večera začaly protesty ve Varšavě.

 

Zdroj: liga.net

 

23. října protesty zesílily a vypukly střety s policií.

 

 

Share