„Protože slouží k prevenci onemocnění“: Proč řada odborníků obrátila pozornost na ochranné prostředky, které tento týden zasílá Česká pošta

Česká pošta (ČP) tento týden doručuje ochranné prostředky pro občane starší 60 let. Nejsou ale opatřené správným obalem a není přítomen k nim návod na použití. Dle právníků tím porušuje zákon o zdravotnických prostředcích. V zákoně je totiž uvedeno, že zdravotnické prostředky nejsou jako běžné zboží a tím pádem nesmí bát vloženy přímo do obálky.

vZdroj: seznamzpravy.czČP uvádí, že tím zákon neporušuje, ve zprávě dodali, že taková zásilka neobsahuje zdravotnické pomůcky, ale osobní ochranné prostředky. Dle tiskového mluvčího ČP Matyáše Vitíka nejsou to zdravotnické materiály a roušky i nadále budou balit stejným způsobem.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Právník Viktor Pak zatím považuje roušky za zdravotnické prostředky. „Protože slouží k prevenci onemocnění,“ řekl právník s tím, že jestli dochází k poškození originálního obalu, tak je následně nelze doručovat.

Zdroj: twitter.com

Projevuje souhlas s názorem i právník Ondřej Dostál, který je zvláštně zaměřený na zdravotnické právo. Dle něj doručovací strana musí zaručit bezpečí při manipulaci, a jestli dojde k narušení tohoto, tak zásilka nesmí být odeslána.

Zdroj: twitter.com

Podobný názor má i právník Jakub Král, který je přesvědčený, že takovým způsobem se zásilka s rouškami nemůže být zaslána, protože dochází k porušení hygienických pravidel. Jakub Král dodal, že jestli pracovníkům nastavili zdravotnické pomůcky vyjmout z obalu, tak se to stává neupotřebitelným zbožím.

Úřad pro kontrolu léčiv již v pondělí začal kontrolu v ČP,a ale odborníků poště může být přiřazená pokuta z důvodu nesprávného zacházení s ochrannými pomůckami.

Share