„Provedli jsme dvě dohledové prověrky“: Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo pokračuje

Vyšetřování možného podvodu českého premiéra pokračuje. Vyšetřovatelé potřebují více času na prověření nových skutečností. Aleš Cimbala, mluvčí pražského městského státního zastupitelství, řekl o tom deníku Echo24.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman na konci roku 2019 vrátil kauzu k dopracování. Případ se vyšetřoval ještě půl roku.

Zdroj: ČTK

Případ se týká možného podvodu předsedy české vlády Andreje Babiše a jeho bývalé poradkyně Jany Mayerové.

Ještě dříve zástupci městského státního zastupitelství v Praze říkali, že vyšetřování mohlo skončit za několik měsíců.

Aleš Cimbala sdělil, že vyšetřování pokračuje, takže bude pravděpodobně prodlouženo. Vysvětlil, že pokud policejní orgán a státní zástupce s prodloužením lhůty souhlasí, pak tak činí.

Zdroj: pragueeventery.com

Státní zástupce má však právo zkrátit lhůtu nebo říci, do jakého data by vše mělo být připraveno.

Případ lídra strany ANO vyšetřuje státní zástupce Jaroslav Šaroch. O případ se ale neustále zajímá i vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Její úřad neustále sleduje vyšetřování možného dotačního podvodu. V minulosti se to stalo už dvakrát.

Zdroj: reflex.cz

„Provedli jsme dvě dohledové prověrky a dozorovému státnímu zástupci jsme vytýkali podobné věci, které vytýkal pan nejvyšší státní zástupce“ uvedla tehdy Lenka Bradáčová.

Podstatou kauzy dotačních podvodů je vlastnictví Farma Čapí hnízdo. Tehdy byla tato firma součástí holdingu Agrofert, který patřil Andreji Babišovi.

Čapí hnízdo je rekreační a konferenční areál, nacházející se na území obce Olbramovice ve Středočeském kraji.

Autor: Jan Zatorsky

V roce 2007 tato firma vystoupila z holdingu Agrofert a stala se samostatnou akciovou společností.

Farma Čapí hnízdo poté získala dotaci 50 milionů korun díky speciálnímu programu pro malé a střední podniky.

Pokud by tato firma zůstala součástí holdingu, neměla by nárok na takovou pomoc. Po několika letech se však Farma Čapí hnízdo vrátila do Agrofertu.

Zdroj: capihnizdo.cz

V roce 2017 převedl Andrej Babiš holding Agrofert do svěřenských fondů. Český premiér je obviněn z pravděpodobného dotačního podvodu, ale svou vinu popírá a tvrdí, že případ je politicky motivovaný.

Státní zástupce Jaroslav Šaroch zastavil stíhání všech obviněných ještě před devíti měsíci. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se ale rozhodl vyšetřování obnovit.

Share