První běloruský diplomat podpořil protesty: Jedná se o velvyslance Běloruska na Slovensku

Velvyslanec Běloruska na Slovensku Igor Leshchenya podpořil účastníky pokojných protestů doma. Uvedl to ve video zprávě, která byla v aplikaci telegram vydána v rámci edice „Nasha Niva“.

 

 

Leshchenya se stal prvním ze současných běloruských vyslanců na podporu protestů. Řekl, že byl šokován příběhy o bití a mučení zadržovaných v Bělorusku.

 

Zdroj: Diez.md

 

„Bohužel pro to byly předpoklady. Před 15 lety jsme otevřeli Stalinovu linii. A nejde jen o výkon sovětského lidu. Neméně důležitým důvodem je Stalinovo jméno v názvu. Pak se objevil ministr vnitra, kterému uniforma důstojníka stalinistické NKVD připomínala mlýnek na maso z roku 1937 ani Gulag, ale den vítězství. A nyní stovky mých krajanů pro sebe cítily, že řada úředníků činných v trestním řízení plně obnovila tradice NKVD v tolerantním Evropském Bělorusku 21. století,“ uvedl velvyslanec.

 

Zdroj: Tut.by

 

Leshchenya dodal, že „složky soudržného a silného státu, který nepodléhá vnějším vlivům jsou úctou k vůli lidu, jejich jazyku, historii a kultuře“.

 

Zdroj: Tut.by

 

„Na Slovensku zastupuji Bělorusko a běloruský lid, který je v souladu s ústavou jediným zdrojem moci v naší zemi. Jsem s těmi, kteří se vydali do ulic běloruských měst s mírovými průvody, aby bylo slyšet jejich hlas. Jako rodák z města Zhodnu jsem s vámi, zaměstnanci společnosti BelAZ a kovárny těžkého kování! Upřímně doufám, že budoucnost mé země bude založena na zohlednění pozic všech vrstev společnosti a zástupců různých politických sil,“ uzavřel diplomat.

 

Zdroj: Tut.by

 

Igor Leshchenya již byl na postu velvyslance Běloruska na Slovensku od roku 2016. Předtím byl velvyslanec v Egyptě a Izraeli. V letech 2002-2006 sloužil jako asistent běloruského prezidenta.

 

Share