Prymula prezentoval opatření, která budou doprovázet nouzový stav: dotknou se škol, svateb a dalších volnočasových akcí

Ve středu probíhá zasedání Sněmovny, která jedná o vyhlášení nouzového stavu. Ten chce navrhnout vláda a prezentovat dnes po svém mimořádném zasedání konkrétní opatření.

Vláda se měla setkat ihned ráno, ale nakonec mimořádné jednání bylo přesunuto na odpoledne. Ministr Prymula totiž chce svůj návrh náležitě obhájit.

Zdroj: irozhlas.cz

Premiér Andrej Babiš uvedl, že nouzový stav je pouze legislativním rámcem a neznamená zavedení nových opatření. Předseda vlády tvrdí, že nyní jeho vyhlášení je nutností, i když to nebude jako na jaře, když se zavíraly obchody a restaurace.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula řekl, že vláda musí rychle jednat, aby zastavila komunitní šíření koronaviru. V opačném případě hrozí vyčerpání lůžek v nemocnicích.

Zdroj: ihned.cz

„My můžeme udělat opatření, která toto mohou redukovat,“ uvádí Prymula s tím, že plošná opatření nejde schvalovat v rámci zákona o veřejném zdraví.

Ministr upřesnil, jaká nová opatření se zavedou. V regionech, které mají na semaforu oranžovou či červenou barvu, střední školy zavedou dálkovou výuku.

Zdroj: denik.cz

V ostatních školách se zruší hodiny tělesné výchovy, místo kterých budou pouze procházky. Během hudební výchovy může probíhat teoretická výchova.

Omezení se dotknou volnočasových akcí. Uvnitř budov se jich bude smět zúčastnit až 10 osob, venku 20.

Zdroj: blesk.cz

Obchody však zůstanou otevřeny. Na dva týdny se zruší velké koncerty a podobné akce. Divadla budou fungovat normálně, ale zakážou se opery a muzikály.

Prymula dodal, že se zpěvem šíří koronavirus, takže je to nebezpečné.

Zdroj: Youtube

Sportovní akce se nezastaví, ale budou probíhat bez diváků. V kostelech, to bude podobné jako v divadlech. Omezí se svatby, kterých se bude moci zúčastnit maximálně 30 osob.

Tyto změny začnou platit až od 19. října, aby se lidé mohli připravit. Další opatření budou prezentována 5. října. Svatby dostaly výjimku, protože se plánuje dlouho dopředu a lidé potřebují čas, aby se k tomu přizpůsobili.

Zdroj: youtube.com

Opozice už několikrát prohlásila, že nouzový stav je důkazem toho, že vláda situaci nezvládá.

Občanští demokraté před časem oznámili, že nouzový stav nepodpoří a tvrdí, že vláda Babiše vůbec není připravená na druhou vlnu nákazy.

Zdroj: idnes.cz

Share