Robert Plaga připouští, že se děti mohou do škol vrátit později než 2. listopadu: Roman Prymula říká, že je třeba tento termín dodržet

Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly je nutné, aby se děti prvního stupně základních škol už na začátku listopadu vrátily do škol. O to má vláda zájem. Bylo však nutné školy zavřít, protože děti přenášejí virus ze škol domů a mohou se nakazit jejich rodinní příslušníci.

Většina škol je nyní uzavřena od středy a děti se učí online. Ministr školství Robert Plaga připustil možnost, že pokud se epidemiologická situace nezlepší, může doba online výuky trvat déle.

Zdroj: Petr Hloušek, Právo

S největší pravděpodobností ministr školství mluvil o žácích prvního stupně základních škol. Pokud jde o návrat ostatních žáků do škol, ministr řekl, že bude nutné počkat, až bude reprodukční číslo menší než 0,8.

Zdroj: Deník / Zbyněk Pecák

Alespoň to bude jeden z ukazatelů, který umožní hovořit o zmírnění opatření. Nyní je tento ukazatel 1,5. Tento ukazatel ukazuje, kolik dalších lidí může infikovat 1 infikovaná osoba.

Zdroj: LADISLAV KŘIVAN, MAFRA

Právě k dosažení tohoto cíle bylo nutné školy uzavřít. Děti mohou přinést virus ze školy do rodiny, tímto způsobem se virus šíří dostatečně rychle.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula poděkoval ministru školství Robertu Plagovi, že šel vstříc. Podle Prymuly by se někteří žáci měli do škol vrátit začátkem listopadu.

Zdroj: Vít Šimánek, ČTK

„Pokud zůstane reprodukční číslo (1,5), tak to je obrovská katastrofa a nebudeme se vůbec bavit o návratu dětí do škol,“ řekl Robert Plaga v České televizi.

Pokud současná opatření nebudou mít účinnost a toto číslo se nezmenší, hrozí v takovém případě Česku uzavření ekonomiky.

Zdroj: YouTube / Český rozhlas Radiožurnál

Ministr školství velmi doufá, že tato opatření budou účinná a díky tomu se děti už 2. listopadu vrátí k normálnímu vyučování ve školách. K tomu je ale potřeba, aby se každý choval zodpovědně.

Zdroj: YouTube / INFO CZ

Kromě škol už jsou zavřené také bary, restaurace, kluby. Lidé se mohou setkat ve skupinách nejvýše 6 osob. Je také zakázáno pít alkohol venku.

Share