Roman Prymula předpokládá, že už začala druhá vlna: Počet hospitalizovaných se podle něj může výrazně zvýšit

Roman Prymula míní, že v Česku už začala druhá vlna koronaviru. Epidemiolog řekl, že existuje šance, že za 2 nebo 3 týdny bude počet hospitalizovaných stejný jako na jaře. O tom mluvil v Otázkách Václava Moravce.

Roman Prymula řekl, že mezi nemocnými nyní není explozivní nárůst, protože je doba zpoždění dva nebo dokonce tři týdny.

Zdroj: Deník / Zbyněk Pecák

Postupně se však zvyšuje počet hospitalizovaných pacientů. Epidemiolog se domnívá, že pokud tento trend bude pokračovat, počet hospitalizovaných bude zhruba stejný jako letos na jaře.

„Pokud by u nás epidemie pokračovala takto explozivně, můžeme dojít na hranici kapacity lůžkového systému,“ řekl Roman Prymula v Otázkách Václava Moravce.

Zdroj: Ladislav Křivan, MAFRA

Epidemiolog vysvětlil, že lůžka nejsou rovnoměrně rozprostřena po celé zemi, takže problémy se mohou objevit ještě dříve. Podle něj by se tak mohlo stát koncem příštího měsíce.

Opatření, která jsou nyní zavedena, jsou podle něj dostatečná, aby růst počtu nemocných nebyl rychlý. Hodně však záleží na osobní odpovědnosti každého člověka a nošení roušek.

Zdroj: ČTK

Epidemiolog řekl, že si myslí, že současná opatření nebudou schopna snížit křivku nakažených. Dodal, že minimálně měsíc by bylo nutné vyhnout velkým oslavám.

Vyjádřil se také k uzavření škol. Podle něj bylo mnohem lepším řešením, aby každý učitel dostal respirátor FFP2 a děti měly roušky i ve třídách.

Roman Prymula věří, že druhá vlna koronaviru už začala.

Zdroj: ČTK / Deml Ondřej

Epidemiolog říká, že je pravděpodobné, že až do poloviny příštího měsíce bude možné dělat zhruba 40 tisíc testů denně. Také v nejbližší době mohou být připraveny nové testy ze slin.

Předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka řekl, že hygienici nestíhají dělat všechnu svou práci. Někteří pacienti si stěžovali, že jim hygienici odpovídali pět nebo šest dní po kontaktu.

Zdroj: Michal Růžička, MAFRA

Podle Petra Šonky už hygienici pracují na hranici svých možností. Dodal také, že nyní praktičtí lékaři a hygienici špatně komunikují.

Petr Šonka uvedl, že podle něj může být v karanténě více lidí, než je uvedeno ve statistikách. Roman Prymula s ním souhlasil.

Share