Roman Prymula promluvil o dobrých signálech: je třeba získat čtvrteční čísla a pak bude možné vyvodit důsledky

Možná ne každý si toho všiml, ale ministr zdravotnictví Roman Prymula měl i dobrou zprávu. V úterý na tiskové konferenci řekl, že už jsou signály, které naznačují, že epidemiologická situace se může zlepšit. Pokud tomu tak skutečně je, pak je to první pozitivní zpráva od začátku podzimu.

Ministr Roman Prymula nesdělil žádné podrobnosti, ale podle něj bude nutné se podívat na čísla, která budou za čtvrtek.

Zdroj: Profimedia

Tato čísla budou známa v pátek ráno. Podle něj tato čísla ukážou, jaká bude další trajektorie vývoje epidemiologické situace.

„Máme ale signály, že jsme na dobré cestě,“ řekl na úterní tiskové konferenci ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Zdroj: Ladislav Křivan, MAFRA

Byla to jedna z odpovědí na otázku ohledně otevření některých škol od začátku příštího týdne. Ministr tehdy oznámil, že bohužel zatím zůstanou zavřené téměř všechny školy.

Šéf resortu zdravotnictví však neodpověděl, jaké přesně to budou signály. Z posledních čísel počtu nakažených je nyní zřejmé, že přírůstky se staly velmi malými.

Zdroj: YouTube / WAidid

V úterý byl počet nových nakažených 15 663. To je o 409 osob více oproti minulému rekordu, který byl v pátek 23. října. Počet hospitalizovaných je však už přes 6,6 tisíce.

„Potřebujeme hodnoty z úterka večer a hlavně čtvrtka, abychom si mohli říct, že pokles skutečně nastal,“ řekl tehdy Roman Prymula.

Zdroj: Michal Růžička, MAFRA

Šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek nechtěl komentovat slova o signálech. Zatím není připraven situaci vyhodnotit.

Řekl, že je třeba počkat na nové údaje za čtvrtek, respektive se o tom bude mluvit v pátek. Zároveň upozornil, že není nutné se orientovat na čísla za středu, protože během státního svátku bude testování méně.

Zdroj: YouTube / Český statistický úřad

Pokud se situace nezlepší, je pravděpodobně, že vláda bude nucena použít poslední možnost. Jde o lockdown. Vláda to zatím nechce dělat, je to poslední možnost.

Zdroj: YouTube / DVTV

Je ale třeba si uvědomit, že počet volných lůžek klesá, navíc se počet lékařů nezvyšuje. Vláda proto přijala opatření, aby nedošlo ke kolapsu zdravotnického systému.

Share