Roman Prymula se Čechům za opatření omluvil, ale vysvětlil, že je to nutnost: testovat všechny občany budou zdarma a zvýší se i kapacita lůžek

Původně měl ministr zdravotnictví Roman Prymula v pondělí večer vystoupit veřejně, ale pak to bylo odloženo. Jeho projev se ale přesto konal, kde hovořil o testování všech Čechů i o možném lockdownu. Několikrát se také omluvil českým občanům.

Roman Prymula vysvětlil, že bojovat proti jakékoli epidemii je zdlouhavý proces, proto je v tomto případě nutná strategie. Podle něj by mohl být v létě přísnější.

Zdroj: Ladislav Křivan, MAFRA

„Epidemii nelze zkrotit bez sociálních a ekonomických ztrát,“ řekl Roman Prymula na začátku svého projevu.

Ministerstvo zdravotnictví očekává příští týden nárůst počtu nakažených, hospitalizovaných a zemřelých. Proto bylo nutné jednat rychle.

Zdroj: Deník / Zbyněk Pecák

Podle slov Romana Prymuly nechce, aby v Česku nastal lockdown. Řekl, že vůbec nechtějí zavírat obchody, fabriky atd., protože nechtějí škodit ekonomice, jako tomu bylo na jaře.

„Prosím, věřte nám, opravdu víme, co děláme a proč to děláme,“ požádal ministra zdravotnictví všechny Čechy. Dodal, že jen my všichni společně to zvládneme.

Ministr také řekl, že se zvýší kapacita lůžek, a to by mělo být více o 10 tisíc lůžek.

Zdroj: Profimedia

Roman Prymula hovořil i o tom, že první opatření letos na podzim vyvolalo mezi českými občany vlnu kritiky. Řekl, že rozumí Čechům, že to vypadá jako zásah do lidské svobody, a tak se chce všem omluvit.

Vláda ale nyní nemá jinou možnost, je třeba jednat rychle, aby šíření viru zpomalila. To musí být provedeno tak, aby počet hospitalizovaných a zemřelých na koronavirus nebyl příliš velký.

Zdroj: Jakub Poláček / CNC / Profimedia

Ministr vysvětlil, že budou kontrolovat účinnost každého z opatření, která platí, i když se to může někomu nelíbit.

Vláda stále projednává projekt testování všech Čechů na koronavirus. Ministr zdravotnictví prohlásil, že by to mělo být rychlé a Češi za to nebudou platit. V tomto projektu budou pomáhat tisíce studentů.

Roman Prymula chce, aby občané dostali čerstvé informace co nejrychleji. Zároveň ale žádal, aby lidé nešířili dezinformace, lépe naslouchali odborníkům.

Zdroj: YouTube / Politika v Česku / TV Barrandov

Je nutné, aby všichni pochopili důležitost dodržování opatření, je důležité pochopenía pomoc každého člověka. Bez toho nebude možné epidemii porazit.

Roman Prymula mluvil asi 20 minut a na konci promluvil o nových přijatých opatřeních. Ministr uvedl, že žáci prvního stupně základních škol se do škol vrátí už 2. listopadu.

Zdroj: YouTube / INFO CZ

Nyní je jedním z hlavních cílů ministerstva reprodukční číslo. Je nutné, aby tento ukazatel byl 0,8, nyní je 1,5. To znamená, že každý infikovaný člověk infikuje v průměru 1,5 člověka.

Tento projev měl Roman Prymula říct už v pondělí, v pondělí večer však vláda o dalších opatřeních dlouze diskutovala. Nová opatření vstoupí v platnost tuto středu.

Share