”Situace by se mohla následně velmi zhoršit”: Budou-li zavádět nouzový stav kvůli koronaviru v republice a kdy se může návrh podat

Premiér ČR Andrej Babiš v patek vystoupil s informaci o tom, že nouzový stav na území republiky může být zavedeny ministrem zdravotnictví, kterým je Adam Vojtěch. Sám Vojtěch dopouští, že k vyhlášení nouzového stavu dojde.

Zdroj: penize.cz

Zdůvodnil to tím, že pokud počtu nakažených budou se tak rychlé zvětšovat a reprodukční číslo se bude přibližovat k číslu 2, tak nejspíše ministr zdravotnictví návrh o zavedení nouzového stavu. Dle aktuálních údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky nyní reprodukční číslo je na hodnotě 1,59.

Zdroj: e15.cz

Politici mohou zároveň zavést přísnější opatření, a v tomto případě nouzový stav vyhlášeny nebude. Přesná čísla množství nakažených po kterých by mohli zavést nouzový stav nejsou. Zaleží to jenom na reprodukčním čísle, a zejména na jeho hodnotě přes víkend.

Zdroj: zdravotnickydenik.cz

Ministerstvo zdravotnictví zatím již má vypracované přesnější opatření, některé z nich mají více ekonomický charakter, jako třeba omezení výuky. Jsou i taková opatření, které na ekonomiky velký vliv mít nebudou. V hlavním městě České Republiky po jednání ministra zdravotnictví s ministrem školství Robertem Plagou rozhodli ohraničit výuku i na univerzitách.

Zdroj: e15.cz

”Situace by se mohla následně velmi zhoršit,” řekl Adam Vojtěch a dodal, že důvodem by bylo to, kdyby studenty do Prahy jedli přes celou republiky a tím by ohrožovali zdraví mnoha lidi.

Share