“Slováci si nadále budou klást otázku, jestli i tento rozsudek nebyl hypoteticky nějak ovlivněný“: Politolog Petr Just z Metropolitní univerzity Praha promluvil o situaci kolem novináře Jána Kuciaka(†27) na Slovensku

Politolog Petr Just z Metropolitní univerzity Praha promluvil o protestech na Slovensku z důvodu vraždy novináře Jána Kuciaka. Politolog ve své kariéře zaměřuje na slovenské dění.

Zdroj: blesk.cz

Jestli soud odmítne že Marian Kočner a Alena Zsuzsová participovali na vraždě, tak nejspíše protesty náhle vzniknou.

Zdroj: blesk.cz

Premiér Igor Matovič a prezidentka Zuzana Čaputová ale rozsudek podporuji, ale podle politologa jenom dávají zklamání najevo.

Zdroj: blesk.cz

Ve svých kampaních slibovali politici slibovali, že chtějí zesílit důvěru občanů k slovenské justici, zatím ale vypadá, že toho moc nedrží. Slováci ale vypadají o něco citlivější k takovým událostem, než občane Česka.

Zdroj: blesk.cz

“Připomeňme například i kauzu Gorila, kdy rovněž vyšly tisíce Slováků do ulic,“ vzpomíná politolog.

Zdroj: metro.cz

K tomu dodal, že pokud se jedná o vraždě, tak by určitě to slovenskou společnost vzrušilo. Šéf specializovaného trestního soudu prohlásil, že soudci řešili posle svých nejpříznivějších schopností.

Zdroj: blesk.cz

Ale z pozice, kterou hlásá nic jiného uvést nemohl. Jeho slova pro uklidňování Slováků nestačí. Politolog Petr Just je přesvědčený, že na území Slovenské Republiky stále převládá skepse k justici.

Zdroj: blesk.cz

“Slováci si nadále budou klást otázku, jestli i tento rozsudek nebyl hypoteticky nějak ovlivněný,“ přemýšlí politolog z univerzity. Po vynesení rozsudku všichni upozornili na chybu v soudcích, ale málokdo byl znejistěny z činnosti policie nebo třeba prokuratury.

Zdroj: blesk.cz

Dle Justa policie měla pro událost dokázáno pádně, zatím prokurátoři měli dostatečně významné důkazy. Připomněl politolog i to, že slovenské médií musí více ohleduplně rozlišovat jaká stadia má trestní proces a koho se dá pojmenovat jako obviněného, obžalovaného či odsouzeného.

Zdroj: blesk.cz

K tomu doprovodil i případ zdravotní sestry z Rumburku, kterou během trestního procesu označovali v mediích za „sestru smrt“, koneckonců ji soud pravomocně osvobodil.

Share