„Snažíme se na tuto tradici navázat, сhceme oslavovat květy růže a zároveň i rozárium“: třídenní akci v Olomouci šlechtí růže

Vyznání růžím se vrátilo do olomouckého rozária. K vidění je v olomouckém rozáriu spousta různých druhů jako třeba růže čajové, parkové, pnoucí, keřové, půdopokryvné nebo malokvěté, drobnokvěté i velkověté, červené, rudé, růžové, fialové, bílé nebo žluté. Od pátku do neděle koná akce s příznačným názvem Vyznání růžím.

Zdroj: denik.cz

Snažíme se na tuto tradici navázat, takže tento ročník je první po hodně dlouhé době. Chceme oslavovat květy růže a zároveň i rozárium, protože za dva roky to bude již padesát let od jeho založení,“ přiblížila garantka akce Vyznání růžím Vanda Prokešová.

Zdroj: denik.cz

Třídenní akci, která byla věnovaná nepsané královně květin, doprovázel bohatý doprovodný program, který zahájil koncert Moravské filharmonie Olomouc. Na hlavním pódiu se po celé tři dny střídají odborné přednášky, jejímž ústředním tématem je jak jinak než růže. Návštěvníci mohou nahlédnout do fascinujícího světa růží, dozvěděli se o jejích léčivých účincích či jak je šlechtit.

Zdroj: denik.cz

„Lidé, kteří mají rádi růže si určitě přijsou na své. Návštěvníky velice zaujala přednáška Fenomén anglické růže, která je v posledních letech u pěstitelů velice oblíbená,“ dodala Vanda Prokešová.

Zdroj: denik.cz

Do Olomouce zavítala například mistryně České republiky ve floristice Klára Franc Vavříková nebo brněnský florista Milan Dopita.

„Každý zde vytvořil florální objekt, který tady zůstane i po ukončení akce a návštěvníci rozária si je mohou prohlédnout a pokochat se tak růžemi i v dalších dnech,“ sdělila Vanda Prokešová.

Zdroj: denik.cz

Akce lákala návštěvníci i v dešti, tam zavítala i Hana z Olomouce. „Růže miluji a sama je pěstuji na zahradě řadu let. Tahle výstava je nádherná, škoda, že tu jejich vůni nejde přenést do fotografie,“ řekla s úsměvem třicetiletá Hana.

Zdroj: denik.cz

Pořadatelé akce Vyznání růžím už pomalu plánují druhý ročník.

„Termín trochu posuneme. Růže kvetou převážně v červnu a další vlna je v srpnu. Takže příští rok plánujeme akci zhruba na polovinu června,“ doplnila na závěr garantka akce Vyznání růžím Vanda Prokešová.

Share