„Stát by měl vytvářet rámcové podmínky pro podnikání“: Na jaké svátky se vztahuje zákaz prodeje zboží a jaké jsou podmínky

Podzimní a zimní svátky se blíží a tak každý občan má na mysli jak a kdy s nakupováním. Zákon o otevírací době obchodů během svátků, vznikly před několika lety, nepodporují ni občané, ani zaměstnance, kteří chtějí pracovat navíc.

Zdroj: youtube.com

V ČR obchody s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních mají zakázáno pracovat na vánoční svátky, Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, zrovna 28. září a dál 28. října.

Zdroj: billa.cz

Během těchto svátků budou zavřené vše obchody, výjimku zatím tvoří i menší obchody. Kupříkladu známý obchod Billa má nevelké prodejny v hlavním městě Praze.
Porušení zákona, který platí od roku 2016 je pokutování až ve výší milion korun a je kontrolováno Českou obchodní inspekci.

Zdroj: youtube.com

Zamezení se nevztahuje prodejen s plochou menší než 200 metrů čtverečních a také řady podniků jako například lékárna, čerpací stanice, večerky a další.

Zdroj: novinky.cz

S zákonem nesouhlasila i bývalá ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková. Dle ní země se nemusela vměšovat do otevíracích hodin podniků. „Stát by měl vytvářet rámcové podmínky pro podnikání,“ promluvila Nováková v roce 2018. Zmínila i to, že takové omezení mohou ovlivnit i turistiku během svátků.

Zdroj: esondy.cz

Bývalá předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu obchodu Renáta Burianová zatím je přesvědčená, že nakupující z časem na jiné otevírací hodiny uvykli, a zaměstnanci podniku s to podporují a s tím jsou spokojení.

Zdroj: alza.cz

Delší čas se Česká obchodní inspekce má soudní spor s jedním známým internetovým prodejcem Alza.cz. Zákon se zatím nevztahuje na nakupování na webu a Alza prohlašuje, že ve svých pobočkách již zakoupené výrobky zákazníkům předává.

Share