Teď není jiná možnost než nouzový stav: Ivan Bartoš o zavírání škol, opatřeních a politických plánech

Popularita hnutí ANO v posledních letech už není taková, jako byla dřív. Řídit stát v době pandemie a ekonomické krize je těžký úkol. Předseda vlády Andrej Babiš nyní používá defenzivní taktiku. Druhou stranou v popularitě jsou čeští Piráti. Lídr pirátů Ivan Bartoš nedávno poskytl rozhovor pro deník Právo, kde prozradil mnoho zajímavých věcí o politice. Chce být premiérem, nebo má jiné plány?

V poslední době je hlavním tématem v médiích i v politice koronavirus. Ivan Bartoš byl jedním z těch, kteří prodloužení nouzového stavu podpořili.

Zdroj: ČTK

Lídr Pirátů své rozhodnutí vysvětlil tím, že v tu chvíli nebyla jiná možnost. Stejně tak jinou možnost neměla ani vláda, a proto požádala poslance o prodloužení.

Zdroj: pirati.cz

Také Ivan Bartoš uvedl, že vláda nyní nemá účinný plán boje proti koronaviru a neví, jak opatření změnit tak, aby nebylo nutné prodlužovat nouzový stav.

Zdroj: Instagram

„Hamáček si nesplnil domácí úkol, nemají ani novelu krizového zákona, ani novelizaci zákona o veřejném zdraví,“ řekl Ivan Bartoš.

Proto má podle něj nyní vláda problém s tím, a pokud se mimořádný stav neprodlouží, bude muset otevřít všechny obchody, bary atd.

Zdroj: Instagram

Piráti přitom nechtějí zavírat školy, restaurace a další zařízení. Podle předsedy strany by maloobchod mohl fungovat, ale k tomu by bylo potřeba vymyslet nějaká pravidla.

Zdroj: piratskelisty.cz

Zmínil také, že nyní jsou zavřené školy a podle něj takové řešení není nejlepší. Podle něj by se dal použít americký model, kdy jsou třídy rozděleny do dvou skupin a do škol chodí střídavě každý druhý den.

Rád by věděl, co bude následovat po reprodukčním čísle menší než 0,8. Například kdy se děti budou moci vrátit do škol atd.

Zdroj: Instagram

V různých zemích je situace s koronavirem odlišná, například ve Švédsku byla silná první vlna, ale teď během druhé vlny tam bylo hospitalizováno jen 60 lidí.

Ivan Bartoš předpokládá, že kvůli tomu, že v první vlně onemocnělo mnohem více lidí, má nyní mnoho z nich imunitu.

Zdroj: iROZHLAS.cz

Situace v Česku je ale jiná, na jaře nebylo příliš nakažených a hospitalizovaných, ale teď během druhé vlny je tato situace výrazně horší.

Zdroj: Facebook Ivana Bartoše

Vláda proto nyní nemá jiné možnosti než zavést opatření v době nouzového stavu. Ivan Bartoš se však obává škody na ekonomice, která kvůli těmto opatřením vznikla.

Říká ale, že kolaps zdravotnického systému je výrazně horší variantou než poškozování ekonomiky.

Zdroj: YouTube / Real Talk

Pokud budeme mluvit o politice, tak Ivan Bartoš a česká strana Pirátů mají své plány. Existuje například možnost, že by se Piráti před příštími volbami do Parlamentu spojili s hnutím STAN.

Ivan Bartoš se přitom nové formální koalice stran ODS, TOP 09 a KDU-ČSL příliš nebojí. Zdá se, že hlavní český pirát má premiérské ambice.

PSALI JSME: EXMINISTR PRYMULA ZVEŘEJNIL MAJETKOVÁ PŘIZNÁNÍ PO ODCHODU Z FUNKCE: UVEDL V NICH VŠE, CO VLASTNÍ

Share