„To je mi na nich strašně sympatický“: Kolik lidových písniček má za sebou hudební skladatel Jaroslav Uhlíř

Zpěvák a hudební skladatel Jaroslav Uhlíř spolu s hercem Zdeňkem Svěrákem napsali spoustu známých písniček pro různé věkové skupiny.

Zdroj: idnes.cz

Mimo písniček představili pro občane několik knih, vystupovali v představeních pro děti. Jaroslav Uhlíř v půlce záři oslaví své 75. narozeniny.

Zdroj: idnes.cz

Se Svěrákem se poznal ještě v mládí v roce 1967. A od té doby už spolupracovali spolu nad společnými projekty. Podle dostupné informace spolu napsali přes 4 stovky písniček, část z nich mezi občany zpopulárnila.

Zdroj: idnes.cz

Dle tisku se nepohodli jenom v jednom případě, když psali píseň pro snímek Kolja. Prý Uhlířovi se nezalíbil prvotní text. Pro přepracování se zatím obrátil k Svěrákovi, což i stalo příčinou roztržky. Doslova Uhlíř i s Karlem Šípem vytvořil dalších sto písniček. Celkem podle odhadu je za součástí Uhlíře složeno kolem 700 písní.

Zdroj: nasepojizeri.cz

Umělecké výtvory se z časem staly nejen lidovkami, ale se používají v filmech a na festivalech. V roce 2004 jeho dětské písničky si zazpívali na festivalu rockeři.

Zdroj: idnes.cz

Od začátku si myslel, že se to tak být nemusí, ale konec konců hudební kapela Tři sestry se mu zalíbil tím, že si z hudby nedělají nauku, ale legraci. „To je mi na nich strašně sympatický,“ řekl Jaroslav Uhlíř po třech letech po festivalu.

Share