“To je sice významný propad“: Jak si společnost vybírá informace podle mínění šéfa výzkumného ústavu STEM a sociologa Martina Buchtíka

Šéf výzkumného ústavu STEM Martin Buchtík si nemyslí, že nyní je důvěra společnosti k vládě vysoka. Z průzkumu je vidět, že na jaře, tj. během první vlny koronaviru důvěra občan k vládě byla nebývale vysoká.

Zdroj: youtube.com

Státní nařízení podporovalo až 85 procent všeho obyvatelstva ČR. Poté se strmě snížila k polovině. “To je sice významný propad,“ říká sociolog Buchtík.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Dle něj je pro jedince mnohem snadněji vnímat informace od toho, kdo má podobný nebo dokonce stejný názor, a co je nejdůležitější na tom, tak nyní společnost si může čerpat informace z mnoha zdrojů, a každý to má interpretováno jinak.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Na mínění veřejnosti ovšem má vliv i osobní životní zkušenosti, stejně od zkušenosti vlastního sociálního okolí, protože odtamtud si často považujeme informace za správnou a ověřenou. “Spoustu názorů a postojů přebíráme od lidí v našem okolí,“ tvrdí Martin Buchtík.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Se samozřejmostí velký vliv má i politika a dle Buchtíka je situace celkem politizovaná, a to nejen na území Česka, ale i v zahraničí.

Share