“Tohle byl můj ústupek“: V čem leží tajemství uměleckého pokladu, který natočil Juraj Herz

Režisér Juraj Herz (†83) z otřepané Holky na zabití (1975) natočil bizarní a jedinečnou kriminálku pro dospělé.

Zdroj: ahaonline.cz

Okrskový inspektor a esenbák, roli hraji Ilja Prachař je familiární taťka, který bez okolků odhalí zločin byl jako odměnou, původní úkol splnil Herz do drobnosti. „Chtěl jsem Ilju Prachaře, hrál mi ve Spalovači mrtvol a věděl jsem, že mi tu roli vytvoří,“ popsal.

Zdroj: ahaonline.cz

Role šprýmařů nařídil Abrhámovi a Olmerovi, menší roli polské barmanky má Dáša Patrasová. Do role šéfa kuchyně obsadil Karla Augustu.

Zdroj: ahaonline.cz

Od socialistické detektivky se nikdo nečekal nějaké umění a mistrovství, ale jsou tam rozmanité postavy a jeden hrdina, k tomu trošku napětí: zabijákem může být přinejmenším 5 postav. „Holku na zabití jsem dělal kvůli Dáše Veškrnové. Po Holkách z porcelánu jsem pro ni chtěl další hlavní roli, viděl jsem v ní obrovský potenciál,“ svěřil režisér.

Zdroj: ahaonline.cz

Natočené hory, život v socialistických chalupách, rovnováha v psychologii postav, zázračná auta: policejní moskvič a gazík. Při tom Herz moc nenávidí zimu a přírodu vůbec. “Tohle byl můj ústupek, tak jsem si aspoň škrtnul ve scénáři sníh,“ uvedl.

Zdroj: ahaonline.cz

Herz pracuje nejen s celkovým výhledem, ale především s detaily. „Karel August svoji kuchyň ovládl tak, že věříte páru nad hrnci, dusno, horko,“ chlubil se Juraj Herz.

Share