„Proevropské a proatlantické směřování Slovenska“: Tři nejvyšší ústavní činitelé podepsali deklaraci hlásiči se k EU a NATO

Slovenska prezidentka Zuzana Čaputová, premiér Igor Matovič a šéf parlamentu Boris Kollár podepsali deklaraci, která hlásí Slovensko k EU a NATO.

Tím vrcholní politici potvrdili, že země bude směřovat do Evropské Unii. Ve dnešní době pro vládu Slovenska je důležitá zahraniční politika.

.

“Zodpovědná a jednotná zahraniční politika ve dnešní době pro naši zemi je velmi důležitá. Podpisem této deklaraci žádáme společnou a bezpečnou evropskou politiku”, – uvedla prezidentka.

Podepsala ten dokument spolu s premiérem a šéfem parlamentu Slovenska. Takové důležité rozhodnuti mohou přijmout jenom 3 nejvyšší ústavní činitele.

.

Členství Slovenska v EU a NATO je nejlepší pro celou země. Stát se stane více bezpečným, úspěšným a spravedlivým.

Ve dnešní době ve Slovensku roste extremismus, nedůvěra a populismus, kvůli tomu ta deklarace pomůže země rozvíjet svou zahraniční politiku.

.

Prezidentka, premiér a šéf parlamentu také začali aktivně spolupracovat s zeměmi visegrádské čtyřky. Kromě Slovenska tam patří Česko, Maďarsko a Polsko.

Matovičova vláda také zdůraznila ve svém programovém prohlášení význam členství v EU a v NATO.

Skoro stejné prohlášení v roce 2017 podepsala minula vláda Slovenska. Ve dnešní době, žádný z nich nepracuje.

.

Bývalý šéf parlamentu Andrej Danko spolu se svou nacionalistickou Slovenskou národní stranou blokoval všechny jednání sněmovny o obranné strategii země.

Stalo se to kvůli tomu, že speciální dokument označil anexe ukrajinského poloostrova Krym Ruskem za porušení mezinárodního práva.

.

Nová prezidentka spolu s premiérem a šéfem parlamentu uvedli, že schválí nivě zmíněné dokumenty.

Share