Čína trestá Vystrčilovu delegaci na Tchaj-wan: zakáže vstup na své území Miloši Vystrčilovi a všem členům delegace, plánuje se také zakázat některým českým firmam vstup na činský trh

Čínský oficiální list China Daily na svém webu informoval, že Čína hodlá Miloši Vystrčilovi a všem, kteří ho doprovázeli při cestě na Tchaj-wan zakázat vstup na své území. V textu se odvolávají na některé čínské úředníky, kteří o této situaci dobře vědí, ale jejich jména zůstala anonymní. Plánuje se také zakázat některým českým firmam vstup na činský trh, jejichž zástupci jeli spolu se senátory na Tchaj-wan.

Oficiální web China Daily uvedl, že na Tchaj-wan spolu s Milošem Vystrčilem letělo dalších 89 lidí.

Byli mezi nimi politici, vědci, podnikatelé a umělci.

Zdroj: Reuters

Čína považuje Tchaj-wan za součást svého státu, tak ČLR se staví proti jakýmkoli oficiálním kontaktům jiných států a Tchaj-Wanu. Oficiálně pouze 17 členských států OSN uznalo nezávislost Tchaj-wanu.

Čína se opakovaně vyslovovala proti cestě šéfa českého Senátu na Tchaj-wan. Byly dokonce hrozby, že zaplatí vysokou cenu, pokud poruší politiku jedné Číny.

Zdroj: Reuters

Miloš Vystrčil odmítl čínskou kritiku a podle něj jeho kroky neporušily politiku jedné Číny.

Česká diplomacie také odmítá některé hrozby z Číny, podobný názor má Německo a Francie.

„Co mě ale překvapilo, je, jak je to dětinské a jasně vymezené,“ řekl pro ČTK Pavel Diviš, předseda Česko-tchajwanské obchodní komory. Taková reakce Číny ho nepřekvapila.

Zdroj: ČTK / Krumphanzl Michal

Na Tchaj-wanu ocenili „politickou odvahu“ šéfa českého Senátu. Napsal to tchaj-wanský web Focus Taiwan s odvoláním na mluvčí tchajwanského ministerstva zahraničí Joanni Ouovou.

Podle ní Miloš Vystrčil „ukázal lidskou důstojnost a ducha sametové revoluce z roku 1989“.

Zdroj: Reuters

Na Tchaj-wanu vznikla v roce 1949 vlastní vláda. Tehdy se po občanské válce na ostrov nastěhovali odpůrci čínských komunistů.

Český prezident Miloš Zeman byl původně proti této delegaci na Tchaj-wan. Rozhodně se mu nelíbilo, že Miloš Vystrčil nerespektoval jeho postoj k této cestě. To se týká i postojů premiéra, ministra zahraničí a předsedy Sněmovny, kteří byli také proti.

Zdroj: Reuters

Kvůli tomu se prezident rozhodl, źe nebude zvát Miloše Vystrčila na další setkaní nejvyšších ústavních činitelů o zahraniční politice.

Share