Učitelský plat vyrostl a nyní přesáhl 40 000 korun: v příštím roce se očekává další jeho zvyšování

V prvním pololetí v tomto roce průměrný hrubý plat učitelů stoupl na 40047 Kč, u nepedagogů na 22030 Kč. Údaje poskytlo ministerstvo školství.

Učitelé mohou také počítat s prémiemi, které dostanou na konci roku a do průměru započítané nebudou. V budoucnu by měl plat učitelů činit 1,3 průměrné mzdy v České republice.

Zdroj: tn.nova.cz

Meziroční růst u učitelů činí 7,6 % a u nepedagogů kolem 11 %. Průměrná mzda v ČR byla prvním pololetí podle Českého statistického úřadu 34 200 korun.

Navýšení v lednu se týkalo pedagogů a nepedagogů, jako jsou školníci, správci IT sítě nebo hospodářky. Dle ministerstva čísla zatím ale nejsou dostatečně vypovídající, protože do nich nejsou zahrnuté odměny, které zaměstnanci dostávají na konci kalendářního a školního roku.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová upozornila, že definitivní čísla na konci roku budou vyšší a ministerstvo je bude mít v příštím roce v březnu.

Fungování škol v tomto roce výrazně ovlivnila koronavirová epidemie. Od března až do konce školního roku se téměř neotevřely.

Zdroj: rozhlas.cz

Na jaře na rozdíl od dnešní doby nebyla přesně nastavená výuka na dálku a mnoho rodičů se stěžovali, že učitelé téměř nebyli v kontaktu s jejich dětmi. Jiní naopak říkali, že se děti denně online učili.

Platy pedagogů by se měly zvýšit i v příštím roce. Jejich růst je založen v rozpočtu, který ale zatím není schválen. Meziroční růst byl měl činit u učitelských platů 9 %. U nepedagogů to bude 4,3 %.

Zdroj: radio.cz

Ministr školství Robert Plaga a šéfka státní kasy Alena Schillerová chtějí dodržet závazky vlady, podle kterých plat učitelů i nepedagogů v příštím roce vzroste na 150 % úrovně z roku 2017. V případě učitelů se jedná o plat přibližně 47 tisíc korun.

Odbory požadují, aby plat pedagogů činil 130 % průměrné mzdy. Letos se toto číslo dostalo na 117 %.

Zdroj: novinky.cz

Share