Uvnitř strany ANO na jižní Moravě se chystají změny: Je třeba zvolit nového lídra

Podle některých informací na internetu plánuje premiér Andrej Babiš příští týden návštěvu Brna. Jde o kauzu Stoka. Rád by se setkal se všemi členy organizace.

V poslední době členové strany ANO neustále diskutují o Brně. V jedné z organizací před několika měsíci vypukl korupční skandál.

.

V kauze Stoka se mluví i o některých místních politicích ze strany ANO.

Jednou z důležitých událostí pro stranu bylo, že se lídr krajských voleb Petr Vokřál rozhodl stranu opustit. Případ projednávali poslanci během čtvrtečního jednání předsednictva.

Novináři Seznam Zprávy se dozvěděli některé podrobnosti ze svých zdrojů blízkých vedení strany ANO. Vedení strany tuto situaci určitě hodlá napravit, ale nebude to jednoduché.

.

Jih Moravy je pro stranu ANO důležitou součástí Čech. Tento region je důležitý z hlediska voleb, včetně budoucích parlamentních voleb.

Někteří členové strany ANO byli takovým rozhodnutím Petra Vokřála velmi překvapeni. O to více bylo nepochopitelné, když ještě koncem minulého týdne byla situace velmi klidná.

Andrej Babiš se v Brně před týdnem setkal s Petrem Vokřálem. Údajně mluvili o propuštění řad strany a stabilizaci její situace na jižní Moravě.

.

O něco později se premiér setkal i s Bohumilem Šimkem, jihomoravským hejtmanem. Chtěl slyšet i jeho verzi toho, co se stalo.

Bohumil Šimek je už čtyři roky hejtmanem Jihomoravského kraje. Předtím neměl žádné skandály.

Zdá se však, že došlo ke střetu zájmů. Petr Vokřál a šéfka strany ANO na jižní Moravě Taťána Malá se údajně snažili, aby Bohumil Šimek skončil v kandidátce co nejníž. Dostal se na čtvrté místo.

.

Petr Vokřál údajně řekl, že se premiér sešel s hejtmanem ne kvůli krajskím volbám a návrhu na obsazení funkce jedničky. Nic však nelze tvrdit s jistotou, protože je příliš mnoho neznámých faktorů.

Petr Vokřál o svém záměru opustit hnutí nikomu neřekl. To se většina lidí dozvěděla až v pondělí poté, co se tyto zprávy objevily v médiích.

Předseda vlády byl s jeho rozhodnutím rozhodně nespokojen. Vždyť se před tím dohodli, jak by v této situaci měli postupovat.

.

Situace v Brně tak zůstává velmi nepřehledná a tajná. Vedení strany se údajně dohodlo, že místo Vokřála na prvním místě kandidátky bude Šimek.

Strana by měla kandidátní listiny sestavit do konce tohoto měsíce. Andrej Babiš plánuje příští týden návštěvu Brna, kde by se chtěl setkat se všemi členy své strany, tedy s 200 lidmi.

Existují dva cíle této návštěvy – sestavit kandidátky a pročistit členské základny od těch členu strany, kteří jsou údajně účastníky korupčních schémat veřejných zakázek (případ Stoka).

.

To znamená, že nyní vznikla nepříjemná situace pro poslankyni a bývalou ministryni spravedlnosti Taťánu Malou. Po odchodu Vokřála přišla o největšího spojence uvnitř strany.

Nyní Taťána Malá se může propadnout v pořadí na krajské kandidátce. To by mohlo ovlivnit její postoj během příštích parlamentních voleb.

Share