V červenci byla zaznamenána rekordní návštěvnost na českých hradech

Tento červenec byl rekordem pro počet turistů navštěvujících české hrady. Architektonické památky v působnosti Ústavu národních památek navštívilo 1,3 milionu lidí. Oproti minulému roku to znamená nárůst o 100 tisíc návštěvníků. Propad způsobený epidemií koronaviru však nebude kompenzován. Na konci června dosáhly finanční ztráty 138 milionů korun.

 

Zdroj: Zamek-lednice.com

 

Nejnavštěvovanější architektonickou památkou v červenci tohoto roku byl Lednický hrad. Jeho branami prošlo téměř 92 tisíc lidí. „Oproti červenci loňského roku nás letos navštívilo dalších 10 tisíc lidí. To je velmi příjemné, protože jsme se báli, že lidé budou méně cestovat,“ uvedla Ivana Golasková, zaměstnankyně Lednického hradu.

 

Zdroj: Zamek-lednice.com

 

Podle ní byla restriktivní opatření proti koronaviru pro hrad fatální. „Zámek Lednice je otevřen po celý rok. Závěrem v březnu a opětovným otevřením na konci května jsme ztratili 100 000 návštěvníků,“ dodala. Tato ztráta byla odhadnuta na přibližně 10 milionů korun.

Další problémy jsou způsobeny nedostatkem zahraničních návštěvníků hradu. „Na podzim nám budou chybět také turisté ze zahraničí. Na našem zámku tvořili asi 40% z celkového počtu návštěvníků. Většinou pocházeli z Polska, Maďarska, Ruska a Rakouska, “dodala Golaskova.

 

Návštěvníci hradu Karlštejn necítí žádné omezení

Karlštejn, jeden z nejznámějších hradů v České republice, navštívilo v červenci více než 40 tisíc lidí. „Pokud porovnáme červenec letošního roku s červencem loňského roku, nárůst je asi 3,5 tisíc návštěvníků.“ Současně se také změnila struktura. Počet cizinců se snížil o 6,5 tis. a turistů z České republiky – o dalších 10 tis., “Uvedl Lukasz Kunst, zaměstnanec hradu Karlštejn. To podle něj neznamená, že všechny ztráty lze kompenzovat.

 

Zdroj: Hrad-karlstejn.cz

 

Při prohlídkách hradu platí standardní hygienická opatření. „Na dvorech a na toaletách jsou dezinfekční prostředky. Snažíme se intervaly udržovat ve skupinách. Naší výhodou jsou velké haly, kde není žádný problém s udržováním vzdálenosti,“ dodal. Podle něj se návštěvníci momentálně necítí vážná omezení.

 

Zdroj: Hrad-karlstejn.cz

 

V současné době hrad navštěvuje patnáct až osmnáct set návštěvníků denně. „Nyní začíná v srpnu, což je obvykle nejvyšší návštěvnost roku. Jsme optimističtí a očekáváme velké množství hostů,“ dodal Kunst. Jediným pozitivním okamžikem, který přinesl uzavření hradu, zvažuje možnost rekonstrukčních prací.

 

Zdroj: Zamek-milotice.cz

 

Rodiny potřebují 15minutové prohlídky

Podobná situace je pozorována v Miloticích. V červenci bylo o 30 % více návštěvníků než obvykle. „Ztráty v dubnu, květnu a červnu činily 1,5 milionu. Vyrovnáváme se však se ztraceným časem, řekla zástupkyně hradu Miroslava Bochková. Pro návštěvníky jsou připraveny speciální noci a krátké výlety. Mnoho rodin s dětmi sem přichází, tak jsme se rozhodli udělat krátké výlety. Uděláme to za pouhých 15 minut. Rodiny to velmi milují,“ dodala.

 

Zdroj: Krasnaolomouc.cz

 

Podle Naděždy Goryczková, generální ředitelky Ústavu národních památek, byl potvrzen předpoklad, že lidé by v létě upřednostňovali dovolenou v České republice. „Letos v červenci je nejvyšší návštěvnost za poslední tři roky, přestože počet návštěvníků ze zahraničí se výrazně snížil. Pokles příjmů však není kompenzován. Chtěli bychom, aby vzestupný trend návštěvnosti pokračoval i v srpnu,“ uvedla Naděžda Goryczková, generální ředitelka Ústavu národních památek.

 

Share