„V následujících dvou týdnech by mohlo začít docházet ke zlepšování situace“: Jan Blatný říká, že boj ještě není vyhraný, ale situace se může zlepšit, pokud se lidé budou dodržovat opatření

Naštěstí některé ukazatele vývoje epidemie koronaviru již nezvyšují a některé dokonce klesají. Řekl to v pátek Ladislav Dušek, šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Ministr zdravotnictví Jan Blatný uvedl, že občané by se měli dodržovat zavedené opatření, jinak žádné nové pozitivní výsledky nebudou.

Reprodukční číslo již výrazně kleslo a nyní činí 1,13. Zhruba před 1,5 měsíci bylo toto číslo 1,5. To však ještě neznamená vítězství v boji proti koronaviru.

Zdroj: YouTube / ANO

Nyní je jedním z hlavních problémů, že koronavirus se stále rychle šíří mezi lidmi z rizikových skupin. Zvyšuje se například počet nakažených mezi lidmi staršími 65 let.

Zdroj: YouTube / Český statistický úřad

Tito infikovaní jsou mnohem častěji hospitalizováni. Počet nakažených z rizikové skupiny tento měsíc vzrostl o 14 procent v celkovém počtu nakažených.

Zdroj: ČTK

Ministr zdravotnictví Jan Blatný také řekl, že je ještě brzy mluvit o vítězství, je třeba na tom ještě hodně pracovat. Řekl to v pátek v Parlamentu.

Zdroj: YouTube / ČT

Virus se stále šíří, převážně prostřednictvím komunit. Podle něj právě teď přichází klíčový moment v boji proti epidemii.

„V následujících dvou týdnech by mohlo začít docházet ke zlepšování situace,“ řekl Jan Blatný.

Zdroj: YouTube / ANO

Nyní je ještě brzy na zmírnění opatření, musí se dodržovat, jinak se situace může zcela změnit. Jinak by mohly být vyčerpané všechny lůžkoe kapacity v nemocnicích.

Také podle ministra nyní není třeba zavádět nová opatření, hlavní je dodržovat ta stávající.

Share