V Polsku se koronavirus našel u pracovníků norkových farem: Je-li to vinou zvířat

Zaznamenáno 18 případů infekce u zaměstnanců polských norkových farem

Podle polského hlavního hygienického inspektorátu bylo u zaměstnanců farem, kde se chovají norky, zaznamenáno 18 nesouvisejících případů infekce COVID-19. Vědci však podle agentury Reuters pochybují, že tyto infekce byly způsobeny zvířaty.

 

Ilustrační foto. Zdroj: youtube.com

 

„V současné době není důvod k závěru, že v těchto 18 případech byly norky zdrojem infekce,“ uvedla zdravotní inspekce. Inspektorát tvrdí, že analyzoval všechny případy nákazy pracovníků a jejich rodin od začátku pandemie.

 

Ilustrační foto. Zdroj: youtube.com

 

Je třeba poznamenat, že Polsko je jedním z předních výrobců norkových kožešin na světě. V zemi je 354 farem, které chovají asi 6 milionů norků. Polsko začalo testovat norky na koronaviry počátkem listopadu po zprávách o detekci COVID-19 u norků v Dánsku.

 

Ilustrační foto. Zdroj: youtube.com

 

Připomeneme, že dříve existovaly informace, že vědci objevili novou mutaci koronaviru najednou na pěti farmách norků v Dánsku. Následně se v Norsku rozhodli zabít více než 15 milionů norků kvůli obavám, že COVID-19 začne mutovat, přenosem z norky na člověka, by se mohla ohrozit budoucí vakcíny. Později v Dánsku bylo zjištěno, že neexistuje žádný právní základ pro zabití všech norků v zemi. 17. listopadu však dánská vláda získala podporu většiny stran, aby schválila zákon umožňující porážku norků. Zvířata byla zabita na 248 farmách, poté se dánský ministr zemědělství rozhodl rezignovat .

 

Ilustrační foto. Zdroj: youtube.com

 

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že nová forma SARS-CoV-2 v norcích chovaných na farmě byla nalezena v 6 zemích. Sedmou zemí, kde se nemoc rozšířila na zvířata, je Řecko. Polsko bude pravděpodobně přidáno na seznam, kde byl mutovaný koronavirus také oficiálně nalezen u norků.

 

Ilustrační foto. Zdroj: youtube.com

 

PSALI JSME: MINISTR JAN BLATNÝ PROMLUVIL O VÁNOCÍCH: EPIDEMIOLOGICKÁ SITUACE V ČESKU SE ZLEPŠUJE A BUDE S VLÁDOU DISKUTOVAT O TOM, JAK BY MOHLO VYPADAT VÁNOČNÍ OBDOBÍ

PŘIPOMÍNÁME: KORONAVIRUS VE SVĚTĚ: NĚMECKO OPĚT ZAZNAMENALO REKORDNÍ PŘÍRŮSTEK NAKAŽENÝCH KORONAVIREM

 

Share