Ve Finsku byly k testování turistů na COVID-19 vyzkoušeny psy

Tento týden byl na letišti v Helsinkách zahájen pilotní projekt, který má za úkol používat psy k identifikaci lidí infikovaných koronavirem. Testování se provádí následovně: člověk si projde kolem krku ubrouskem, vloží svůj vzorek do speciální nádoby a pes k ní čichá. Pokud zvíře virus rozpozná, cestující bude muset jít na letištní kliniku.

 

Zdroj: Currenttime.tv

 

Zdroj: Suomik.com

 

Podle studie Fakulty veterinárního lékařství na univerzitě v Helsinkách jsou služební psi schopni rozpoznat vůni typickou pro ty, kteří mají COVID-19, s téměř stoprocentní přesností. Psi tedy poukazovali i na lidi, kteří sice měli negativní výsledek testu PCR, ale po několika dnech koronavirus dostali.

 

Zdroj: Freepik.com

 

Podle kynologů, kteří cvičí psy k detekci COVID-19, ne každý je schopen takové práce: ze 16 vycvičených psů bylo do služby vybráno 10 zvířat. Čtyři z nich byli zatím najati, zbytek pokračuje v tréninku.

 

Zdroj: Youtube.com

 

Experiment bude na finském letišti probíhat do konce roku. V jedné směně jsou zaměstnána dvě zvířata, takže teoreticky by rychlost testování mohla být dva lidé za minutu. Ve Finsku se počítalo s tím, že pokud vezmeme v úvahu všechny hraniční přechody a zvyky, bude k práci zapotřebí asi 700 psů a při zohlednění masových událostí uvnitř země asi tisíc.

 

Zdroj: Youtube.com

 

První výsledky experimentu se psy ve Finsku byly považovány za úspěšné. Probíhají jednání o vytvoření psího oddílu, který bude moci vyčenichat koronavirus na finské hranici. V takovém případě bude psům udělen status služebních psů a bude jim přidělen státní příspěvek.

 

Zdroj: Freepik.com

 

Share