Vláda má obavy z toho, že se mnoho lidí nechce testovat, protože se bojí přijít o příjem v práci. Nyní ale kabinet tuto situaci chce vyřešit a lidem v karanténě hradit 100 % jejich mezd místo stávajících 60 %.
Prohlásil to ministr průmyslu a Obchodu Karel Havlíček pro Českou televizi. Dle ministryně práce Jany Maláčové by se tyto peníze mohly vyplácet v rámci programu Antivius.
Aktuálně zaměstnavatel hradí 60 % základu jejich průměrného výdělku během prvních dvou týdnu. Dál nemocenskou platí správa sociálního zabezpečení.
Maláčová tvrdí, že se již o tomto návrhu změny zákonu zmiňovala, ale předpokládá, že koaliční hnutí ANO ho zamítne kvůli rozpočtovým dopadům.
Karel Havlíček ovšem uvedl, že podobnou změnu podporuje a je potřeba domluvit se odkdy to bude platit. „Z mého pohledu to může platit de facto okamžitě,“ prohlásil vicepremiér s tím, že člověk, který dostal pozitivní test od této chvíle by dostával 100 % ze mzdy.
Premiér Andrej Babiš již říkal, že se lidé bojí chodit testovat, protože jim hrozí ztráta příjmů v případě pozitivního výsledku.
Nyní se diskutuje, jestli stoprocentní náhradu dostanou nejen pozitivně testování, ale i ti, kdo se „pouze“ ocitl v karanténě. Vláda musí také spočítat, kolik to bude stát rozpočet.
Návrh podporují a odbory a jejích zástupce říkají, že lidé často chodí do práce nemocní, protože se bojí jít na test. Podle šéfa odborů ČMKOS Josefa Středuly tím ohrožují své rodiny.
Středula navíc dodal, že nesmí být rozdíl mezi lidmi, kteří jsou v karanténě, a kteří jsou nemocní.
Stát nyní vyplácí firmám, které jsou kvůli opatřením uzavřené celé mzdy s odvody do 50 000 Kč. Havlíček navíc chce, aby vláda pomohla firmám s testováním a zaplatila jim například antigenní testy.
Testování se bojí nejen zaměstnanci, často se tomu brání i zaměstnavatelé, kteří nechtějí ztratit pracovní sílu.
Od středy ministerstvo částečně zpřísnilo opatření v Česku: Jan Blatný vyvinul systém, který udělá situaci více předvídatelnou
PSALI JSME: EPIDEMIOLOGICKÁ SITUACE SE ZHORŠUJE A VLÁDA BUDE ZPŘÍSŇOVAT OPATŘENÍ: DOTKNOU SE OTEVÍRACÍ DOBY HOSPOD
PŘIPOMÍNÁME: HYGIENICI POKUTOVALI KLAUSE A DALŠÍ PŘEDNÍ POLITIKY: NEMĚLI ROUŠKU V MÍSTECH, KDE TO BYLO POVINNÉ