Vědec, který stojí za vývojem Novichoku, se Navalnému omluvil

Vývoj vojenského jedu nazval „kriminální záležitostí“ a vysvětlil, že celý svůj další život zasvětil boji proti užívání toxických látek

 

Zdroj: Kun.uz

 

Chemik a jeden z vývojářů chemické bojové látky Novichok – Vil Mirzayanov omluvil opozičnímu politikovy Alexeji Navalnému na televizním kanálu „Dožď“.

„Upřímně se omlouvám Navalnému za účast na tomto kriminálním podnikání – vývoji této látky, kterou se otrávil,“ řekl chemik, který žije ve Spojených státech od roku 1995.

 

Zdroj: Ria.ru

 

Poznamenal, že celý svůj další život zasvětil boji proti používání bojových jedů.

V rozhovoru pro televizi Dožď Mirzayanov vysvětlil, že v roce 1993 se setkal s mužem, který přežil otravu Novichokem. Uvedl, že příznaky, které popsal, jsou podobné těm, které zmínil Navalny na Instagramu 19. září.

„Všechny příznaky jsou podobné. Překonal to, přežil. Navalny bude zřejmě muset být trpělivý. Nakonec však musí vyzdravět,“ řekl vědec. Zotavení ruského politika, řekl Mirzajanov, může trvat až rok.

 

Zdroj: Sputnik.by

 

Situace s nemožností psát slova na tabuli, kterou popsal Navalny, je podle jeho názoru spojena s problémy při přenosu signálů z mozku do funkčních orgánů – Novichokovy molekuly zabraňují rozpadu proteinu odpovědného za přenos těchto signálů.

 

Zdroj: Facebook.com

 

Dříve, 19. září, Navalny na Instagramu hovořil o svém zotavení z otravy. Podle něj z něj lékaři udělali „technicky živého člověka“, ale na lékařskou žádost si stěží může nalít vodu nebo napsat na tabuli nějaká slova.

„To mě přivedlo k zoufalství, protože i když jsem už obecně chápal, co chce lékař, nerozuměl jsem, kde sehnat slova.“ Kde se objevují na hlavě? “ – napsal.

 

Zdroj: Mos-tour.com

 

Navalny byl hospitalizován 20. srpna v Omsku, kde přistálo letadlo, na kterém opozičník letěl z Tomska do Moskvy. Kde upadl do umělého kómatu a o dva dny později byl převezen na berlínskou kliniku „Charite“. Druhého září německé úřady oznámily, že Navalny byl otráven jedem ze skupiny Novichok, a připustily, že do toho může být zapojeno Rusko. Kreml popírá jakoukoli souvislost s otravou. Prezidentský tiskový tajemník Dmitrij Peskov a šéf zahraniční zpravodajské služby Sergej Naryškin uvedli, že výsledky komplexní analýzy provedené Navalnym v Omsku před odjezdem do Německa neprokázaly přítomnost žádných jedů v jeho těle.

 

Share