„Nesplnění této povinnosti může být považováno za přestupek“: Proč kvůli nemoci COVID-19 někdo může dostat velkou pokutu ve výší až 3 miliony korun

Člověk si občas vymysli, že nemá už žádné příznaky nemoci, jenom aby nedošlo k testovaní. Ale podle českých zákonu takové vyhýbání testování může být trestáno pokutou ve velké výší. A to až do třech milionů českých korun.

Zdroj: spadia.cz

„Nesplnění této povinnosti může být považováno za přestupek“ varuje mluvčí pražské hygieny Zbyněk Boublík. Kupříkladu na Vysočině zatím nebyly evidovány žádné pokuty za to, že člověk k testu nepostoupil.

Zdroj: spadia.cz

Ze slov mluvčí středočeské hygieny Dany Šalamunové jestli člověk neudělá test, tak musí do karantény a v systému nelze uvést, že je zdravý do chvíle až neukáže negativní výsledek testu na nemoc. Tak se karantény může jedincům trvat nekonečně dlouho.

Zdroj: spadia.cz

Dodala, že je to v první řadě v zájmu člověka, protože během karantény nesmí do práce a má pouze šedesát procent z měsíční mzdy. Ředitelka ústecké hygieny Lenka Šimůnková uvedla, že hlavní příčinou odmítnuti testu je proces odběru.

Zdroj: spadia.cz

Karanténa tak člověku může trvat dokojce i několik hodin. Zaleží na tom jak rychle rozhodné udělat testovaní na přítomnost nemoci COVID-19 a hlavně na tom, zda bude mít pozitivní nebo negativní výsledek.

Share