Česká republika je v současné době jednou ze zemí s největším denním nárůstem pozitivních případů v Evropě. Mnoho zemí nyní zahrnuje Českou republiku jako rizikovou zónu a po příjezdu vyžaduje například negativní výsledek testu nebo karanténu. Rakousko se k tomuto seznamu pravděpodobně připojí příští týden.
Některé státy již zpřísnily podmínky pro vstup na své území pro o Českou republiku a postavily ji do seznamu mezi rizikové země, v nichž šíření COVID-19 není pod kontrolou.
Země s méně přísnými omezeními
Češi mohou cestovat do Španělska bez omezení. Po návratu do České republiky však musí podstoupit karanténu nebo testování. Od pondělí 14. září se tento závazek vztahuje i na Kanárské ostrovy, které jsou vyřazeny ze seznamu zemí s nízkým rizikem infekce.
Pro vstup na pevninské Portugalsko neexistují žádné zvláštní podmínky. Po příjezdu na Madeiru a Azory však úřady požadují negativní výsledek testu (ne starší než 72 hodin). Cestující, kteří při příjezdu nepředloží takový test, musí být podrobeni testu přímo na letišti.
Itálie je návštěvníkům otevřena bez omezení, ale při příjezdu je třeba podat oficiální žádost. Pokud cestujete na Sardinii nebo do regionu Apulie, nepotřebujete negativní test, musíte však svůj pobyt předem sdělit prostřednictvím online portálu.
Neomezený je také přístup k balkánským státům Chorvatsko, Severní Makedonie, Kosovo, Albánie, Rumunsko a Bulharsko. Ne všechny hraniční přechody jsou však otevřené, seznam lze najít na webových stránkách ministerstva zahraničních věcí.
Negativní test, karanténa
Německo zahrnulo všechny regiony České republiky do seznamu rizikových regionů. Po překročení hranice musí Češi podstoupit 14denní karanténu, některé spolkové země umožňují její nahrazení negativním testem PCR.
Jak řekl ministr zahraničích věcí Tomáš Petříček na Twitteru, Rakousko bude pravděpodobně od příštího týdne zahrnovat Prahu jako rizikovou zónu. Po příjezdu z Prahy bude vyžadován negativní test.
V pátek 18. září vstoupila v platnost omezení při cestách na Slovensko, která potvrdila zařazení České republiky do seznamu červených zemí, tedy nejvíce epidemiologicky nebezpečných států. Při cestování na Slovensko musí lidé, až na několik výjimek, absolvovat negativní test na přítomnost koronaviru ne starší než 72 hodin, nebo projít karanténou a poté testem.
V Belgii spadá celé území České republiky do červené zóny. Belgie vyžaduje, aby všichni obyvatelé České republiky měli po příjezdu negativní test na COVID-19 nebo 14denní karanténu. Belgičanům je zároveň zakázáno cestovat do červených zón.
Před cestou do Irska musí lidé cestující z České republiky vyplnit online formulář s uvedením důvodu své cesty do dané země a po jeho odeslání obdrží e-mail s uvedením na irských hranicích. Čeští občané jsou poté povinni podstoupit karanténu, která může trvat až 14 dní, v závislosti na délce jejich pobytu v Irsku.
Při vstupu do Běloruska se 14denní karanténa v současné době nevztahuje na občany České republiky. Cestujícím se však doporučuje mít certifikát o negativním testu PCR ne starší než 48 hodin.
Česká republika byla Monakem zařazena do oranžové zóny, a proto je nutné při vstupu na její území absolvovat negativní test na koronavirus a po příjezdu se zaregistrovat ve speciálním centru pro koronavirus; registrace se provádí telefonicky nebo e-mailem.
Negativní test ne starší než 48 hodin musí být předložen také v Bosně a Hercegovině. Podobná pravidla platí v Černé Hoře a Srbsku.
Od pondělí mohou Češi cestovat do Řecka pouze s negativním testem COVID-19, který nebude starší než 72 hodin. Řecká vláda uvedla, že tuto povinnost pro cestující zavede v letecké dopravě od 28. září. Na pozemních hranicích umožňuje Řecko vstup do země pouze cestujícím s negativním testem. Všichni cestující musí také před vstupem do Řecka vyplnit dotazník.
Test je také vyžadován při cestě na Maltu, nesmí být starší než 72 hodin a cestující musí vyplnit dva formuláře, které jsou k dispozici na webových stránkách ministerstva zahraničních věcí.
Karanténa bez výjimky
Od 18. září nemohou lidé, kteří byli v České republice za posledních 14 dní, cestovat na Kypr. Výjimkou jsou například kyperskí občané a jejich rodinní příslušníci. Po příjezdu však musí vyplnit formulář, absolvovat test COVID-19 a bez ohledu na výsledek testu absolvovat dvoutýdenní karanténu.
Nizozemsko dne 22. září zařadilo celou Českou republiku na seznam zemí ohrožených infekcí koronaviru. Po příjezdu musí být lidé umístěni do karantény, a to i při negativním testu COVID-19.
Příjezdu Čechů se také brání ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku, které od pondělí 14. září zavedly povinnou 10denní karanténu. Karanténa je navíc povinná v obou zemích i po předložení negativního testu na COVID-19, který nemá vliv na jeho trvání. Tranzit přes území obou zemí je povolen, musí však proběhnout do 24 hodin po překročení hranice.
Slovinsko od 13. září reguluje podmínky vstupu Čechů na své území. Povinná karanténa byla snížena na 10 dní. V některých případech postačuje negativní výsledek testu do 48 hodin před příjezdem. Tranzit přes Slovinsko je možný bez povinné karantény a negativního testu, pokud netrvá déle než 12 hodin.
Po překročení Islandských hranic musí Češi absolvovat dva testy s intervalem pěti až šesti dnů mezi nimi, během nichž budou umístěni do karantény. Pokud za testování na místě nezaplatí, čeká je 14denní karanténa.
Cestující musí předložit negativní test COVID-19 ne starší než 72 hodin pri vstupu do Litvy a podstoupit 14denní karanténu, kterou lze snížit na 10 dní v případě negativního opakovaného testu provedeného v Litvě na náklady cestujícího. Musí se také zaregistrovat u Národního centra veřejného zdraví do 12 hodin od překročení hranice vyplněním elektronického formuláře.
Češi přijíždějící do Norska musí strávit deset dní v karanténě. Během karanténního období musíte zůstat na jedné pevné adrese; bydlení ve stanových táborech, ve stanu nebo v obytném automobilu nesplňuje podmínky pro karanténní pobyt. Negativní test na COVID-19 není vyžadován a po příjezdu do země nemůže nahradit karanténu.
Při cestování do Velké Británie musí občané České republiky vstoupit do dvoutýdenní karantény bez ohledu na výsledek testu, který náhodně kontroluje britská policie. Před cestou musíte také vyplnit kontaktní formulář a uvést trasu cesty.
Pouze rozumné výlety
Od 12. září také Dánsko zahrnulo Českou republiku do seznamu rizikových zemí, do kterých je Čechům prakticky zakázán vstup. Do země bude povolen vstup pouze těm, kteří mají závažný důvod cestovat, například služební cestu, pohovor, přeprava zboží, studium, zkouška nebo návštěvu příbuzného. České turistické trasy v zemi jsou tedy prakticky nemožné.
Maďarsko uzavřelo své hranice na období od 1. září do 1. října. Během této doby (která se může změnit v závislosti na epidemiologické situaci) nemohou cizinci až na některé výjimky vůbec vstoupit na území Maďarska.
Cestování do Finska je možné pouze v odůvodněných případech, jako jsou pracovní, studijní nebo rodinné návštěvy, a doporučuje se dvoutýdenní karanténa (volitelná). Z jiných důvodů je nemožné navštívit Finsko, ale tranzit přes zemi je povolen, což není časově omezené.
Dále nelze cestovat na území Ukrajiny, kde je od 28. srpna zaveden zákaz vstupu pro všechny cizince. Tranzit je povolen přes zemi, pokud nepřesáhne dva dny, a musíte mít pojištění nákladů spojených s léčbou COVID-19. Rusko také zůstává uzavřeno vůči cizincům. Zákaz je účinný od 18. března do odvolání.