„Co je třeba udělat, abychom se zbavili konce -ová“: většina žen odporuje nosit příponu

Přechýlení ženských příjmení je v České republice tradicí, kterého se někteří lidé nechtějí vzdát. Najdou se ale i ženy, které by možnost takové volby uvítaly. Většina žen odporuje nosit příponu -ová z důvodu, že to považují za symbol vlastnictví.

Zdroj: canadianwomen.org

Například Kateřina Vedralová by příjmení svého přítele přijala raději bez přechýlení. „Jsem zastáncem toho, že by si každá žena měla vybrat, jak chce své příjmení používat. Nejsem přeci něčí majetek, abych měla příponu -ová,“ říká Vedralová.

Fotograf: Danielle Nowak

Pokud chce žena používat příjmení v mužském tvaru, musí splňovat určité podmínky.

Na matričním úřadu může zažádat o změnu, jde-li:

  1. o cizinku,
  2. občanku, která má nebo bude mít trvalý pobyt v cizině občanku,
  3. jejíž manžel je cizinec,
  4. občanku, která je jiné než české národnosti.

Zdroj: elle.com

„V současném globalizovaném světě mnoho žen pracuje v nadnárodních společnostech, přednáší na mezinárodních konferencích nebo publikují v zahraničí a přechýlené příjmení jim může způsobovat zbytečné problémy,“ objasňuje člen Pirátské strany Ondřej Profant.

Zdroj: cdc.gov

V médiích se často užívá i přechýlení u cizinek. „Třeba rakouské sportovkyni Frederike Bauer na atletických závodech v Praze napsali na diplom Bauerová. To ostatní sportovkyně rozhořčilo,“ vypráví genderová lingvistka Jana Valdrová. Dodává, že české „ová“ je u cizinek neoprávněným zdomácňováním něčeho, co je doma jinde.

Share