Vláda nejspíš požádá o prodloužení nouzového stavu o 30 dní: určitým problémem bylo, že někteří občané nechtějí dodržovat opatření

Kabinet s největší pravděpodobností požádá parlament o prodloužení nouzového stavu o 30 dní. Ministři budou diskutovat také o strategii očkování, kterou by měl navrhnout ministr zdravotnictví Jan Blatný. Možná budou také probírat témata otevření lyžařských středisek a antigenní testování pro amatérský sport.

Nouzový stav končí 12. prosince, takže vláda s největší pravděpodobností znovu požádá o prodloužení o 30 dní. Obvykle se ale poslanci dohodnou na prodloužení jen na o něco kratší dobu.

Ilustrační foto Zdroj: facebook.com

Ministři budou také diskutovat o epidemické situaci v zemi poté, co index riziku vzrostl z 57 bodů na 64 bodů v neděli. To znamená, že to neodpovídá třetímu, ale čtvrtému stupni podle protipidemického systému.

Předseda vlády Andrej Babiš ve svém tradičním nedělním videu uvedl, že systém PES má různá kritéria, ale situace nyní není dobrá.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Řekl také, že je třeba reagovat na nezodpovědné lidi. Koneckonců, virus ještě není poražen, takže všichni musí dodržovat nezbytná opatření, ale bohužel někteří lidé je porušují. Premiér proto vyzval všechny, aby byli zodpovědní.

Šéf resortu zdravotnictví Jan Blatný uvedl, že vláda rozhodne, jaké další kroky podnikne na základě současných čísel. Jednání kabinetu se uskuteční v pondělí.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Jan Blatný se na Twitteru vyjádřil k mikulášským oslavám, protože oslav se zúčastnilo mnoho lidí. Má z toho určité obavy.

Primátor Prahy Zdeněk Hřib také prostřednictvím svého Twitteru oznámil, že ministerstvu zdravotnictví předloží své návrhy na úpravu legislativy.

„Jde například o okénkový prodej, kdy nesmí docházet ke konzumaci přímo na místě, aby nevznikaly hloučky,“ řekl Zdeněk Hřib.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

V pondělí se uskuteční zasedání vlády, během kterého budou ministři diskutovat o strategii očkování. Diskutovat se bude také o tom, jak by bylo možné motivovat občany k testování na koronavirus. Například jak by bylo možné motivovat firmy k testování svých zaměstnanců.

Také se bude diskutovat o motivování občanů dodržovat všechna opatření, například prostřednictvím náhrady ušlé mzdy v plnévýši.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Možná také bude projednáno téma antigenního testování pro amatérské sportovce. Pokud se tato otázka vyřeší, zmírní to opatření pro ně.

Vláda plánuje 18. prosince zahájit bezplatné dobrovolné testování pomocí antigenních testů pro všechny zájemce.

Ilustrační foto Zdroj: gettyimages.com

Kromě toho kabinet plánuje diskutovat o tom, za jakých podmínek by bylo možné umožnit fungování lyžařských středisek. Šéf resortu zdravotnictví míní, že by to možna bylo povolit 18. prosince.

Kromě toho bude vláda probírat další témata, například návrh na zvýšení přídavku na děti, nový energetický zákon atd.

Psali jsme:Karel Havlíček uvedl, že Česká republika se může k omezujícím opatřením vrátit: Jan Blatný upozornil na to, o jaké porušení režimu o víkendu jde

PSALI JSME: FLEGR ODMÍTÁ ROZVOLŇOVÁNÍ A VARUJE PŘED ZHORŠENÍM SITUACE: DO NĚKOLIKA DNÍ JSME PODLE BIOLOGA NA PÁTÉM STUPNI

PŘIPOMÍNÁME: „MYSLÍM, ŽE SE VŠICHNI MÁTE NA CO TĚŠIT“: PODEPSALA EVA BUREŠOVÁ SPOLEČNOU FOTKU S PŘEMKEM FOREJTEM

Share