Vláda hledá možnosti, jak snížit schodek ve státním rozpočtu: Schillerová chce zvýšit daně u tabáku a hazardního byznysu

Vláda již nyní začíná řešit otázku schodku státního rozpočtu, který v příštím roce také oslabí zrušení superhrubé mzdy. Šéfka státní kasy Alena Schillerová se proto rozhodla zvýšit daně u tabáku a hazardu. O alkoholu se zatím nemluví.

Ministryně uvažuje o tom, že by se sazby zvýšily u zahřívaného tabáku. V tomto roce se daně u tabáku a cigaret již zvyšovaly a příští tři roky daň bude růst přibližně o 5 % ročně.

zdroj: extralife.cz

Dle Schillerové zdanění zahřívaného tabáku je zhruba poloviční ve srovnání s cigaretami a tuto hodnotu vláda chce dostat na úroveň 75 %. Ministryně financí uznává, že to nepřinese desítky miliard korun, ale tři nebo čtyř miliard navíc rozpočet může získat.

Zdroj: anygamble.com

U tvrdého alkoholu se sazby zatím měnit nebudou, protože od 1. ledna již došlo k desetiprocentnímu skoku.

Zdroj: e15.cz

Alena Schillerová také zvažuje o zvýšení daní hazardu. Tam ale prý bude problém s prosazováním proti hazardnímu lobby.

V tuto chvíli ale není známo, kdy bude návrh vložen do daňového balíčku. Možná si bude muset počkat až na rok 2022. Ministryně nyní bude zjišťovat, jakou má podporu mezi poslanci.

zdroj: Wikipedia

Tu by asi ve Sněmovně získala. Jan Hamáček prohlásil, že takový návrh ČSSD podporuje.

Stejně by se dalo počítat i s komunisty. Poslanec KSČM Jiří Dolejš říká, že Schillerová nyní hledá cesty úspor a zdanění cigaret, alkoholu a hazardu v takové situaci považuje za „klasiku“.

Zdroj: vyberni-automaty.cz

Dolejš také dodal, že zvyšování daní může vést ke snižování výnosů a provozovatelé mohou přesunout svou činnost jinam.

Zdroj: blesk.cz

Díky zvýšené spotřební dani u cigaret a tabáku od roku 2021 by do rozpočtu mělo ročně putovat přibližně dvě miliardy korun.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Cigarety zdražily již od jara, kdy došly poslední zásoby s nižší daňovou sazbou. Běžná krabička cigaret tak zdražila o 13 Kč.

Zdroj: denik.cz

V minulém roce již došlo ke změnám daní hazardu. Týkalo se to loterií, kdy se sazba zvýšila z 23 na 35 procent.

U ostatních druhů hazardu se ale sazby nezměnily.

Zdroj: blesk.cz

Share