„Voliči, kteří se o své karanténě nebo izolaci dozví v průběhu pátku nebo soboty, volit nemohou“: Jak proběhnou volby příští týden pro ti, komu byla nařízena karanténa

Necelých třináct tisíc lidí dle ministerstva práce jsou v karanténě, tím pádem nesmí opustit dům. Během voleb do Senátu a krajských zastupitelstev příští týden budou lidé schopni je zúčastnit v vyhrazených místech.

Zdroj: mvcr.cz

I když je počet nemocných velký, ministerstvo vnitra je jisté, že se o nikoho nepřijde. Uskuteční se to tím pádem, že osobním vozidlem člověk dorazí na speciálně místo a bude volit ihned s vozidla. Jinou možnosti je objednat zvláštní volební komisi, která dorazí do trvalého bydliště člověka, kterému byla nařízena karanténa.

Zdroj: mvcr.cz

Tento druh volby se připravoval ještě předtím, jak se rychlé začali zvětšovat počty nakažených infekční nemoci COVID-19. S ohledem na aktuální počet nemocných ústřední krizový štáb musel zvětšit maximální kapacitu, kterou mohou speciální místa obsloužit najednou.

Zdroj: lidovky.cz

Zvětší se také počet volebních komisí, úkolem kterých je navštívit občan, kteří jsou v karanténě, přímo u nich doma. Dle náměstku ministra vnitra Petra Mlsného takovým způsobem je možné obsloužit až šestnáct tisíc voličů.

Za poslední dobu, zejména posledních několik dnů, na území České Republiky denně se počet aktuálně nemocných zvětšoval o tisíc až dvě tisíc občanů. Před týdnem zatím v karantény bylo o 2 tisíce méně lidi. Jestli se počet nemocných se takovou velkou rychlostí bude růst, tak se množství lidi, přebývajících v karanténě, může dosáhnout maximální kapacity a případně i přesáhnout teto číslo.

Zúčastnit volby zatím nesměji ti, kteří budou mít pozitivní test od patku nebo soboty. „Voliči, kteří se o své karanténě nebo izolaci dozví v průběhu pátku nebo soboty, volit nemohou,“ řekl Mlsna s tím, že nelze bude to zařadit z důvodu logistiky.

Zdroj: mvcr.cz

Hlavní zásadní problém je v tom, že by nebylo možné zajistit aby stejný člověk nevolil několik krát. Zatím až člověk odvolí, tak ho jméno bude vyloučené z seznamu.

Share