WHO přestane testovat několik léků na koronavirus

WHO hovoří o antimalarickém hydroxychlorochinu a kombinaci léků lopinaviru a ritonaviru, které se používají při léčbě HIV. Protože studie prokázaly, že téměř nesnižují úmrtnost pacientů s COVID-19.

Zdroj: Pixabay.com

Světová zdravotnická organizace (WHO) přerušila studie s hydroxychlorochinem, jakož i kombinací lopinaviru a ritonaviru, jako léčiva pro boj proti infekci koronaviry (COVID-19). To bylo nahlášeno na webových stránkách WHO.

Odpovídající doporučení bylo vydáno mezinárodním řídícím výborem v rámci tzv. Testů solidarity, jejichž cílem je vyvinout prostředky pro léčbu pacientů s přípravkem COVID-19.

Zdroj: Pixabay.com

 

V rámci studie odborníci testovali, jak drogy ovlivňují úmrtnost na onemocnění způsobené virem SARS-CoV-2. Předběžné výsledky ukázaly, že hydroxychlorochin a lopinavir / ritonavir jen nepatrně pomáhají snižovat úmrtnost pacientů s COVID-19 nebo jí vůbec neovlivňují, uvedla organizace.

Hydroxychlorochin a kombinace lopinaviru a ritonaviru byly zařazeny do seznamu testovaných léčiv v rámci mezinárodního klinického hodnocení Solidarity. WHO ji spolu s partnery zahájila v březnu s cílem nalézt účinný lék pro léčbu COVID-19.

Zdroj: Pixabay.com

Koncem května organizace přerušila zkoušky s hydroxychlorochinem kvůli obavám o jeho bezpečnost. Vedoucí WHO, Tedros Adhan Gebreyesus, poukázal na studii, která uváděla zvýšenou úmrtnost pacientů užívajících tento lék. V červnu odbornice WHO Anna Maria Restrepo oznámila, že jeho testy budou zcela zastaveny.

Hydroxychlorochin je antimalarikum. V květnu americký prezident Donald Trump řekl, že to bere jako profylaxi proti COVID-19. Předtím Reuters napsal, že vyvíjí tlak na americké hygienické úřady, aby jim umožnily prodávat lék na malárii jako léčivo pro léčbu infekce koronaviry.

Zdroj: Pixabay.com

Lopinavir a ritonavir se běžně používají při léčbě viru lidské imunodeficience (HIV). Na konci června představitelé britské klinické studie RECOVERY uvedli, že kombinace těchto léků je k léčbě COVID-19 zbytečná. Došli k tomuto závěru porovnáním údajů 1 500 pacientů užívajících tyto léky s údaji 3 300 pacientů, kteří byli léčeni konvenční léčbou.

Kombinace lopinaviru a ritonaviru byla také zahrnuta do seznamu léčiv doporučených ruským ministerstvem zdravotnictví pro léčbu infekce koronaviry. Dne 3. července agentura aktualizovala doporučení pro léčbu této choroby u dětí. Dokument uvádí, že tento lék se již nedoporučuje dospělým ani dětem, protože neexistuje důkaz o jeho účinnosti a bezpečnosti.

Zdroj: Nytimes.com

Podle WHO se při testování antivirových léčiv povzbudivé výsledky proti COVID-19 dosud ukázal pouze remdesivir, který byl původně vyvinut jako součást testování léčby hepatitidy C a respiračního syncytiálního viru. Organizace uvedla, že pacienti, kteří užívali tento lék, se zotavili rychleji.

Share