Holčičky se narodily se srostlými hlavami a oslavily druhé narozeniny: Lékařům se podařilo rozdělilt siamská dvojčata

Ve vatikánské dětské nemocnici Bambino Gesù lékaři úspěšně rozdělili dvouletá siamská dvojčata. Holčičky se narodily se srostlými hlavami i mozkem, takže taková operace nebyla provedena nikde jinde na světě.

Unikátní operace byla provedena v červnu, ale to bylo oznámeno až nyní, když bylo známo, že se malá Ervina a Prefina úspěšně zotavují.

Zdroj: idnes.cz

„Měli štěstí, že se narodili dvakrát“, říká matka dívek.

Byli přijati do italské nemocnice téměř okamžitě po narození – lékaři souhlasili, že budou operovat děti ze Středoafrické republiky zdarma.

Zdroj: idnes.cz

Holčičky se dokonce lišily od siamských dvojčat: byly neobvykle srostlé v oblasti zadní části lebky, a sdílely tak lebeční kost a částečně i žilní mozkový systém.

Zdroj: idnes.cz

„Přes ně proudí krev z mozku do srdce a je zřejmé, že pokud nebudou správně fungovat, budeme mít problémy a všechno se změní v lékařskou katastrofu“, říká hlavní pediatr Carlo Marras.

Zdroj: idnes.cz

Dítě bylo přijato na operační sál poprvé v loňském roce a holčičky podstoupily dvě operace před hlavní operací. Lékaři pak změnili přívod krve do každého mozku dvojčat tak, aby holčičky měly dostatek krve.

Zdroj: idnes.cz

„Připravili se na zásah pomocí nejmodernějších technologií: vytvořili 3D modely lebek a mozků dívek, vše pečlivě naplánovali. Na operaci se zúčastnili tři desítky lékařů a sester. Trvalo to 18 hodin“, popisuje lékař.

Zdroj: idnes.cz

Nyní se Erwin a Prefina cítí dobře a zotavují se z operace.

Zdroj: idnes.cz

Holčičky oslavily své druhé narozeniny v nemocnici, v náručí své matky.

Zdroj: idnes.cz

Share