„To je klíč k porážce koronaviru“: WHO tvrdí, že by švédská strategie proti koronaviru měla být vzorem pro ostatní země

Strategie švédské vlády zavést mírná omezení v boji proti koronaviru by měla být vzorem pro ostatní země. Uvedl to zvláštní vyslanec Světové zdravotnické organizace (WHO) pro nemoc covid-19 David Nabarro.

Zdroj: vinegret.cz

„Ve Švédsku mohla vláda důvěřovat veřejnosti a veřejnost mohla důvěřovat vládě. To je klíč k porážce COVID-19,“ řekl zvláštní vyslanec WHO pro epidemii.

Zdroj: unn.com.ua

Strategii ve Švédsku k boji proti šíření koronaviru Nabarro nazval správnou. Podle něj se Stockholm spoléhal na svědomitost občanů, proto nezavedl přísná karanténní opatření.

Tuto politiku by měly v budoucnu dodržovat i další země.

Podle zvláštního vyslance WHO slouží přísná karanténa jako „hrubý nástroj“, který vážně ovlivňuje malé podniky a příjmy občanů.

Zdroj: bbc.com

Švédská ministryně financí Magdalena Anderssonová dříve řekla, že odmítnutí země přísné karantény umožnilo nejen zpomalit pokles HDP, ale také poskytlo příležitost k rychlému obnovení ekonomiky.

Podle nejnovější prognózy odborníků tedy HDP země v letošním roce poklesne pouze o 4,6%, zatímco v roce 2021 se očekává růst o 4,1%.

Zdroj: 4vlada.com

Švédsko je jednou z mála zemí, které během pandemie opustily přísná omezení.

Obyvatelům bylo doporučeno pouze přijmout preventivní opatření, zatímco malé podniky, školky, školy a další instituce pokračovaly v práci. Z tohoto důvodu byl Stockholm kritizován.

Zdroj: commons.com.ua

Podle JHU celkový počet případů koronaviru ve Švédsku přesáhl 84 tisíc lidí. Z nich 5,8 tisíce pacientů zemřelo.

Pro srovnání, v České republice byla zavedena přísná karanténa a bylo nakaženo více než 24 tisíc lidí a 424 osob zemřelo.

Zdroj: bbc.com

Share