“Za předpokladu, že je lidé budou respektovat, že je lidé budou dodržovat, tak musí zabrat“: Bude-li Česko sledovat izraelskému modelu dle českých politiků

Vicepremiér Jan Hamáček dopouští úplný lockdown v ČR. Toto slovíčko před pandemii používali pouze odbornici, zatímco nyní ho ví skoro každý člověk. Znamená to celkové nebo částečně omezeni života, začínající omezením cestování až po zákaz volného pohybu bez významné příčiny.

Zdroj: youtube.com

V Česku mínění politiku ohledně lockdownu se liší. Hlava státu Miloš Zeman úplné zavíráni ekonomiky odmítá, z důvodu že se to ohrozí českou ekonomiku. Ministr zdravotnictví Roman Prymula je však proti takovému stavu, ale uvádí, že byl by velmi účinný. Navíc předpokládá, že dalších dva týdny budou špičkovými v počtu nakažených denně.

Zdroj: youtube.com

V Izraeli zatím skončil lockdown, kdy platit zákaz chodívat dále než na kilometr od místa bydlení. Tak země s 9. miliony obyvatel snížila denní počty nakažených čtyř krát, a to z osmi tisíc nemocných na dvě tisíce denně.

Zdroj: youtube.com

Opět se mohou pracovat menší podniky, restaurace a kavárny, a to přes výdejní okénka. Obyvatelstvo zatím chce více možnosti k volnému životu, ale premiér Benjamin Netanjahu varuje, že pokud se uvolní vše omezeni, tak může dojit zase k třetímu lockdownu.

Zdroj: youtube.com

Hamáček zatím uvadi, že pokud lidi budou respektovat platná opatření, tak se celkovému uzavření ekonomiky stát může vyhnout. “Za předpokladu, že je lidé budou respektovat, že je lidé budou dodržovat, tak musí zabrat,“ podotkl.

Share