Po dobu 2. týdnů stát zavedl nová pravidla, tykající se otevíracích hodin. Platit pro to bude tzv. večerka, kdy se večerní podniky budou muset se zavírat ve 22 hodin.

Zdroj: restu.cz
Majitele podniků po celém státu to považují za kalamitu. Michal Ripp, spolumajitel třech podniků v Havířově, Ostravě a Olomouci tomu říká likvidační opatření. Svěřil, že se denní tržba zmenší o dvacet procent, jestli říkat přesně o podnicích, které vlastni.

Zdroj: hellojetlag.com
Zatímco jiné hospody a bary budou finančně poškozené mnohem víc. Přijdou o sedmdesát až osmdesát procent tržeb. “Za této situace člověk musí zvážit, zda má smysl v gastronomii v této zemi vůbec podnikat,“ řekl Michal Ripp.

Zdroj: restu.cz
Ripp v takové situaci považuje za správnou strategii, aby stát pomáhám podnikatelům, třeba s platbou nájemného, zatím když jeho restaurace požádala u města podporu, tak to zamítli. “Napařilo nám pokutu za provoz výdejního okénka, které nám doporučila vláda,“ přiznal se restaurátor.

Zdroj: hellojetlag.com
S tím souhlasí i Luboš Kastner z Asociace malých a středních podniků, který je přesvědčený, že kvůli zavedení nových opatření podniky budou muset dostávat na kraj existence.

Zdroj: hellojetlag.com
Dle něj v loňském roce se v hromadných podnikách protočilo okolo 200 miliard, kvůli pandemii ale letos podnikatele přišli nejméně o pětinu a další opatření mohou jenom zvýšit částku, o kterou přijdou podniky.

Zdroj: hellojetlag.com
Část s zákazníků dojdou do chodu večer a možna se po 9 hodině se budou bát objednávat něco na jídlo, protože je riziko, že to prostě nestihnou sníst. Navíc během sezení musí zákazníky mít ochranu úst a nosu mimo času, který stráví pravě během jídla.

Zdroj: cnbc.com
Dalším důležitým problémem je to, že zpřísnění opatření naprosto vyplaší jít někam na jídlo.