„Bylo s ním zacházeno velmi nespravedlivě“: Trump změnil soudní verdikt a jeho bývalý poradce nemusí do vězení

Americký prezident Donald Trump zrušil trest odnětí svobody, který soud vyměřil jeho příteli a poradci Rogeru Stoneovi v souvislosti s vyšetřováním vlivu Ruska na volby v roce 2016.

To vyplývá z prohlášení Bílého domu.

Výměna trestu byla zveřejněna okamžitě poté, co odvolací soud zamítl žádost 67letého poradce o odložení jeho zadržení. Trump změnil soudní verdikt několik dní předtím, než Roger Stone měl jít do vězení.

Zdroj: urkinform.ua

Podle prohlášení Bílého domu, Roger Stone již velmi trpěl: „Bylo s ním zacházeno velmi nespravedlivě, stejně jako s mnoha dalšími v této kauze. Roger Stone je nyní volný člověk!“

V únoru letos byl Stone, jeho dlouholetý přítel a Trumpův bývalý poradce, odsouzen ke 40 měsícům vězení.

Zdroj: nv.ua

Roger Stone byl shledán vinným za nepravdivé svědectví během jednání Kongresu USA o ruském zasahování do prezidentských voleb v roce 2016.

Bílý dům prohlásil, že se Stone stal obětí podvodu.

Zdroj: bun.comua

Nejedná se o prominutí, ale pouze o zkrácení trestu odnětí svobody.

V pátek se novináři zeptali Trumpa, zda má v úmyslu odpustit bývalého poradce, americký prezident odpověděl: „Budu o tom přemýšlet“.

Zdroj: bbc.com

V únoru prokuratura navrhovala trest v rozmezí sedmi až devíti let. Po zásahu Trumpa Ministerstvo spravedlnosti USA tento požadavek zamítlo.

Trumpův poradce Roger Stone se stal šestým asistentem, který byl shledán vinným z případů zahájených v důsledku vyšetřování údajného ruského zásahu do amerických prezidentských voleb v roce 2016.

Ruské úřady tvrdí, že na státní úrovni nedošlo k takovým zásahům.

Zdroj: bbc.com

Demokraté a další kritici obviňují Trumpa z podkopávání právního státu, podle Reuters.

V úterý se měl Stone objevit ve federálním vězení v meste Jesup. Podle Associated Press, Trump mu v pátek zavolal, aby oznámil změnu trestu.

Zdroj: bbc.com

Bývalý prezidentský poradce toto rozhodnutí oslavil s přáteli a žertoval s novinářem, že se musí přestěhovat do jiné místnosti, protože „příliš mnoho lidí otevírá láhve šampaňského“.

Share