Ukrajina vyznamenala Schwarzenberga a Šefčoviče: Dostali od Zelenského Řád Jaroslava Moudrého

Ukrajinský prezident vyznamenal českého poslance, bývalého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga a eurokomisaře Maroše Šefčoviče.

Zdroj: uniann.ua

Volodymyr Zelenskyj vyznamenal diplomatů jedním z nejvyšších státních vyznamenání na Ukrajině – Řád knížete Jaroslava Moudrého 2. třídy – a to za osobní příspěvek k posílení mezinárodní prestiže Ukrajiny.

Zdroj: e15.cz

Ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen Perebyjnis na svém Twitteru upřesnil, že oba politici dostali prestižní ocenění za „významný osobní příspěvek k posílení mezinárodní prestiže Ukrajiny, rozvoji spolupráce mezi státy a za plodné veřejné aktivity“.

Schwarzenberg jako opoziční poslanec vybízel vládu a sněmovnu, aby se distancovaly od projevu prezidenta Miloše Zemana, který v Parlamentním shromáždění Rady Evropy radil Kyjevu, aby se dohodl s Moskvou na kompenzacích za zabrání Krymu Ruskem.

Zdroj: uniann.ua

Kareů Schwarzenberg vedle desítek dalších evropských politiků figuruje na černé listině, kterou Rusko vytvořilo v odvetě za západní sankce za anexi Krymu a konflikt v Donbasu.

Zdroj: euractiv.sk

Maroš Šefčovič, slovenský eurokomisař a místopředseda odpovědný za interinstitucionální vztahy a strategický výhled, uvedl, že rozhodnutí ukrajinského prezidenta udělit mu vysoké státní vyznamenání přijímá s vděčností a respektem:

Zdroj: aktuality.sk

„Jsem hrdý na to, že energetická unie – jeden z klíčových projektů EU…Evropská komise bude i nadále prohlubovat strategické partnerství mezi EU a Ukrajinou. Ukrajina je nejen náš nejbližší soused, ale i náš klíčový partner,“ vzkázal Šefčovič v rozhovoru pro agenturu TASR.

Share