Vláda rozhodla o tom, že nově restaurace a hospody budou otevřeny pouze do 20. hodin, což neodpovídá ani 3. rizikovému stupni, ani 4. Opozice proto tvrdí, že ze PSA vláda udělala „kočkoPSA“ a místo uzavření restaurace, by se měl uzavřít kabinet. Píše o tom web novinky.cz
„Poslední dny to u nás vypadá tak, že vláda otevře obchody a restaurace, a pak se diví, že do nich lidé chodí,“ uvedli občanští demokraté na svých sociálních sítích.
Poslední dny to u nás vypadá tak, že vláda otevře obchody a restaurace, pak se diví, že do nich lidé chodí. Tak všechny v přímém přenosu seřve, že nesedí doma a začne svévolně omezovat otevírací dobu. 🙁
— ODS (@ODScz) December 7, 2020
Poslanec Jan Skopeček tvrdí, že omezení provozní doby je další velmi nepříjemnou zprávou pro provozovatele stravovacích zařízení. „Zavřít by se někam měla vláda, a ne restaurace,“ napsal na Twitteru politik s tím, že vláda postupuje chaoticky.
Zavřít by se někam měla vláda a ne restaurace. Svým chaotickým rozhodováním dostává do neřešitelné situace celé skupiny obyvatel. I majitelé restaurací jsou jen lidé, potřebují se živit a trochu fungovat. Uzavření ve 20:00 je pro ně další rána.
— Jan Skopeček (@Jan_Skopecek) December 7, 2020
Vít Rakušan (STAN) říká, že vláda díky těmto krokům ukazuje, že se nedrží systému, který sama vymyslela. Poslanec obvinil kabinet v alibismu, protože svádí nová opatření na to, že občané nedodržují některá pravidla.
Rakušan si myslí, že vláda chce udělat krok zpět, když uviděla, že s rozvolňováním uspěchala. Politik dodává, že se protiepidemický systém rozpadá.
Změna opatření se nezamlouvá ani Pirátům. Mikuláš Ferenčík na sociálních sítích vytkl vládě, že nepřizpůsobila třetí a čtvrtý stupeň k aktuální situaci. „Rozhodli se zavést stupeň 3,5, ve kterém už se nemá šanci zorientovat se nikdo.” dodal poslanec.
Místo aby vláda upravila pravidla PSA pro stupně 3 a 4, aby čtyřka nebyla likvidační pro maloobchod a trojka příliš volná, rozhodli se zavést stupeň 3,5 ve kterém už se nemá šanci zorientovat nikdo. Zažil jsem Krndu a musím říct, že proti Babišovi byla vzorem systematičnosti.
— Mikulas Ferjencik (@Mikiferjencik) December 7, 2020
Negativně se ke změnám vyjádřili i poslanci za TOP 09 Dominik Feri a Vlastimil Válek. Oba tvrdí, že vláda tímto krokem podrazila podnikatele a jejich zaměstnance.
1) Existuje systém PES, který měl být předvídatelný
2) Vláda řekne, že rozvolnění restaurací se ještě neprojevuje
3) Vláda omezí otevírací dobu restaurací v rozporu se systémem PESMinistři se mohou vymlouvat jak chtějí, ale právě podrazili provozovatele i jejich zaměstnance.
— Dominik Feri (@DominikFeri) December 7, 2020
Předsedovi KDU-ČSL Marianu Jurečkovi se nezamlouvá, že vláda funguje na principu pokus-omyl. Je podle něho nespravedlivé, když premiér vynadá lidem, že chodí do obchodů, které jeho kabinet nechal otevřít.
Jurečka chce, aby se vláda soustředila na testování a očkování občanů, což zatím podle něho stát nezvládá.
O osud podnikatelů se obává i předseda SPD Tomio Okamura. Tvrdí, že nová opatření mohou zničit majitele restaurací a o práci mohou přijít jejich zaměstnanci.
PSALI JSME: ČEŠI ZAČÍNAJÍ VĚŘIT VE VAKCÍNU: ZHRUBA 40 PROCENT DOTÁZANÝCH BY SE CHTĚLO OČKOVAT PROTI KORONAVIRU