Poslanec Lipovský vyzval k odebrání diplomatického pasu poradce prezidenta Zemana Nejedlého: Ten se chystá na jednání do Ruska

Poradce Miloše Zemana Martin Nejedlý se chystá na cestu do Ruska. Poslanec strany pirátů Jan Lipavský kvůli tomu vyzval ministra zahraničí Tomáše Petříčka, aby mu odebral diplomatický pas. Poslanec ve čtvrtek v parlamentu prohlásil, že pokud si Kancelář prezidenta pronajme soukromé letadlo, lze to považovat za plýtvání penězi českých občanů.

Portály Respekt a Aktuálně.cz napsaly o plánované cestě poradce prezidenta Martina Nejedlého do Moskvy.

Ilustrační foto Zdroj: tv.blesk.cz

Poslanci Janu Lipavskému se nelíbilo, že tuto návštěvu podle zpráv těchto portálů organizovala ruská vicepremiérka. Podle něj je to „výsměch vůči úřadu premiéra ČR“.

V síti jsou informace, že v Dukovanech se plánuje postavit blok jaderné elektrárny. Martin Nejedlý novinářům řekl, že s představiteli Ruské federace nehodlá o tématu tendru na tuto stavbu jednat.

Podle informací na internetu se tohoto tendru mohou zúčastnit firmy jako čínská firma CGN, jihokorejská KHNP, severoamerická Westinghouse, francouzská EdF a ruská společnost Rosatom.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Respekt a Aktuálně.cz uvedli, že Martin Nejedlý měl údajně před třemi lety tajné setkání s ředitelem Rosatomu Alexejem Lichačovem.

Předseda vlády Andrej Babiš v pondělí uvedl, že zatím není připraven tendr na výstavbu jaderného bloku. Zatím probíhá jednání s Evropskou komisí.

Andrej Babiš také řekl, že chce toto téma projednat během dalšího zasedání vládního výboru pro jadernou energetiku. Přítomni budou i někteří opoziční zastupitelé.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Někteří opoziční zastupitelé nepodporují možnou účast ruských a čínských firem v tomto tendru. Hovořili o tom například šéf ODS Petr Fiala a předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Podle nich by se do tohoto tendru neměly účastnit čínské a ruské firmy.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš před několika měsíci uvedl, že nemá smysl některé firmy z tendru vyloučit ještě před zahájením tendru. Zejména v průběhu tendru se budou dívat na ceny, které firmy nabídnou.

Na začátku léta stát a ČEZ podepsaly smlouvu o budoucí výstavbě bloku jaderné elektrárny. 70 procent nákladů zaplatí stát, 30 procent nákladů zaplatí ČEZ.

PSALI JSME: STAROSTU ŘEPORYJÍ NOVOTNÉHO VYŠACHOVALI ZE HRY O SNĚMOVNU: ODS SCHVÁLILA PODMÍNKY, DLE KTERÝCH POLITIK NEMŮŽE KANDIDOVAT

PŘIPOMÍNÁME: „MÁM POCIT, JAKO BYCH ZE SEBE SUNDALA TĚŽKÝ BATOH“: PAVLÍNA POŘÍZKOVÁ SE TROCHU DALA DO HROMADY A ZVEŘEJNILA FOTO SVÉ PO DLOUHÉ DOBĚ NALÍČENÉ TVÁŘE

Share