„Ta čísla porostou a že se můžeme klidně dostat na denní přírůstek 1000 a více nových případů“: Epidemiologové varují před posilováním koronaviru

Koronavirus nabírá na síle a denní přírůstky by již brzy mohly přesáhnout i tisícovku denně. O aktuální situaci promluvila trojice epidemiologů.

Zmínili se o účinnosti rouše, trasování nemocných a o plánech, jak postupovat dál.

Zdroj: e15.cz

Šéf pracovní skupiny ministerstva zdravotnictví Roman Chlíbek prohlásil, že se dá počítat s tisícovkovými nárůsty denně a komunitním šířením koronaviru: „Jsem přesvědčen, že ta čísla porostou a že se můžeme klidně dostat na denní přírůstek tisíc a více nových případů. S tím se dá počítat“

Je přesvědčen, že nyní Česko zažívá druhou vlnu nákazy a nikdo neví, kdy bude kulminovat.

Epidemiolog si myslí, že opatření, která máme v České republice nejsou tak dramatická, jak to mají ve mnoha jiných zemích. Chlíbek dodává, že tentokrát nemoc proletí populací ještě silněji než na jaře, pokud nebudou zavedená další opatření.

Zdroj: rozhlas.cz

Navíc se odborník obává kombinace koronaviru a sezonní chřipky. Roman Chlíbek říká, že rouška je dobrou bariérou proti šíření koronaviru a není správné je zatracovat.

Nošení roušek je dne něho lepší než zavírání obchodů, škol a podniků. Chlíbek uznává, že není příjemné jít do obchodu v roušce, ale je to lepší než ten obchod uzavřít.

Zdroj: nasregion.cz

Epidemiolog říká, že e předčasné mluvit o tom, že virus slábne. Mutace sice probíhají, ale nejsou rozhodující. Navíc virus je brzděn opatřeními a částeční imunitou těch, kdo covid-19 prodělal.

Román Chlíbek tvrdí, že pro hygienu je nyní složité trasovat všechny kontakty nakažených, kterých poslední dobou přibývá.

Zdroj: ceskatelevize.cz

Ředitel protiepidemiologického odboru plzeňské hygienické stanice Petr Pazdiora si myslí, že se počet nakažených v nejbližších měsících bude zvyšovat. O kulminaci zatím také nechce mluvit.

Nošení roušek považuje za účinné preventivní opatření, které není pro lidi moc obtěžující.

Zdroj: irozhlas.cz

Pazdiora tvrdí, že se virus přesunul mezi mladé lidi, proto to vypadá, že slábne. Většina mladých lidí snáší virus bez příznaků.

Důležité je podle epidemiologa také to, že se v létě lidé vice pohybují venku a dostávají mnohem menší dávku viru.

Zdroj: rozhlas.cz

Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula je také přesvědčen, že koronavirus bude posilovat, i když nemůže odhadnout, kdy dojde ke kulminaci.

Vývoj mohou ovlivnit další bezpečnostní opatření nebo vakcína.

Zdroj: barrandov.tv

Roman Prymula považuje roušku za nejlevnější opatření, které nás může před virem ochránit. Obchody by neuzavíral, ale uvnitř budov považuje roušku za účinné opatření.

Dle epidemiologa zatím není na sto procent známo, proč virus zeslábl. Koronavirus mutuje, ale také umí sám sebe opravit.

Zdroj: aktualne.cz

Prymula také dodal, že se nyní více testuje a ve statistikách je zahrnut velký počet bezpříznakových pacientů.

Psali jsme: Situace s virem v Česku je až čtyřikrát horší než v Německu: nová data

Share