Jan Hamáček předpokládá, že na konci září bude 3 až 6 tisíc nakažených denně: Růst křivky nákazy odpovídá střednímu scénáři

Šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček uvedl, že kvůli dnešnímu rychlému tempu nárůstu počtu nakažených je nutné se připravit na horší scénář. Předpokládá, že na konci tohoto měsíce bude 3 až 6 tisíc nakažených denně.

V úterý hygienici zaznamenali 2 394 nových případů onemocnění. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka pak růst křivky nákazy odpovídá střednímu scénáři. Podle něj nejde o nejhorší možný scénář.

Zdroj: Ondřej Deml, ČTK

Po zhoršení epidemiologické situace vláda obnovila fungování Ústředního krizového štábu. Šéf štábu Jan Hamáček řekl, že jsou dva hlavní cíle.

Zdroj: Profimedia

Prvním cílem je ochrana lidí z rizikových skupin. Druhým cílem je omezování epidemii, aby zdravotnický systém nebyl přehlcen.

Někteří lidé nechápou, proč se opatření týká barů nebo nočních klubů, pokud tam lidé starší 60 let téměř nechodí.

Zdroj: Úřad vlády ČR

Jan Hamáček vysvětlil, že tam rozhodně nechodí lidé starší 60 let, ale tato opatření mají za cíl co nejlépe snížit rychlost šíření koronaviru mezi obyvatelstvem.

Ústřední krizový štáb zorganizoval také audit kapacit lůžkové péče. Nyní podle dostupných informací kapacita odpovídá dnešním potřebám.

Zdroj: Facebook Jana Hamáčka

Zároveň se podle ministra nyní připravují další kapacita. Jan Hamáček také dodal, že nyní by se stát měl postarat o zdravotníky, aby se mezi nimi nerozšířil koronavirus.

Vzhledem k tomu, že se blíží volby, ministr navrhuje uspořádat víc mobilních odběrových komisí. Pomoci by jim měla armáda. To by umožnilo hlasovat těm lidem, kteří budou v karanténě.

Zdroj: YouTube / MinisterstvoVnitraCR

„Uděláme maximum pro to, aby mohl volit každý, kdo o to projeví zájem,“ řekl Jan Hamáček.

V budoucnu se plánuje, že zasedání Ústředního krizového štábu se bude uskutečňovat jednou týdně. Přitom budou pracovní skupiny štábu zasedat každý den.

Zdroj: Facebook Jana Hamáčka

Ústřední krizový štáb fungoval během první vlny koronaviru letos na jaře. Vláda nedávno rozhodla, že je nutné znovu obnovit jeho provoz.

Share