Vládní koalice ANO a ČSSD jednali o takzvaném rouškovném pro důchodce a také o plánovaném zrušení superhrubé mzdy: kdy bude výsledek jednání vlády

Vládní koalice ANO a ČSSD jednali o zrušení superhrubé mzdy a příspěvku pro důchodce. Zrušit superhrubou mzdu se strany zavázaly ve vládním programovém jednání.

Po skončení zasedání Andrej Babiš a Jan Hamáček se s novináři nesetkali a premiér pouze napsal, že tisková konference je připravená na pátek ve 14:00.

Zdroj: novinky.cz

Krátce odpověděla i ministryně práce Jana Maláčová, která řekla, že zatím nemůže nic komentovat.

Zdroj: irozhlas.cz

Aktuálně zaměstnanci platí 15 % ze superhrubé mzdy a tato sazba by se mohla vztahovat lidí s nižšími a středními příjmy po její zrušení.

Nyní se na Úřadě vlády jedná, jaká bude hranice příjmů pro sazbu 15 % z hrubé mzdy. Celkem těchto sazeb bude ihned několik.

Zdroj: ihned.cz

Diskuse probíhají i kolem několika variant důchodů. První návrh předpokládá jejích zvýšení o vyšší částku než 840 korun, kterou nyní určuje zákon.

Druhou variantou je mimořádný příspěvek pro seniory tzv. „rouškovn“ Ministryně sociálních věcí Jana Maláčova chce dát důchodcům 6 tisíc korun.

Zdroj: jcted.cz

To se však nelíbí ministryni financí Aleně Schillerové, která tvrdí, že to je neúnosné pro státní rozpočet. Navrhuje příspěvek ve výši 4 tisíc korun, což bude stát státní kasu 12 miliard korun.

Zdroj: ihned.cz

Příspěvek 6 tisíc bude pro rozpočet o 6 miliard dražší. Andrej Babiš se také zmiňoval o tom, že by se dárek pro seniory mohl pohybovat v rozmezí 5 až 6 tisíc.

Zdroj: echo24.cz

Schillerová však prohlásila, že se musí chovat rozpočtově odpovědně.

Share