18. prosince v Česku začne plošné testování: zdarma se můžete nechat otestovat ihned několikrát

Již za 7 dní začne bezplatné a dobrovolné testování obyvatel České republiky antigenními testy. Skončit by mělo 15. ledna. Dle metodiky ministerstva zdravotnictví se každý občan bude moci nechat otestovat jednou za 5 dní. Tím pádem má nárok ihned na několik testů.

Výsledek je znám za 15 až 20 minut a s negativním testem můžete navštívit domovy seniorů. Informuje o tom web novinky.cz.

Testování / Zdroj: gettyimages.com

Nyní probíhá testování učitelů a dalších pedagogů. Provádí se stěrem s nosohltanu.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný uvedl, že po celé republice bude kolem 2000 odběrových míst a pomáhat s testováním budou praktičtí lékaři.

Testování / Zdroj: youtube.com

Dle zveřejněných průzkumů přibližně dvě pětiny lidí má zájem o testování. Celkem by se tím pádem mohlo otestovat až 3 miliony občanů.

„Praktičtí lékaři spolupráci přislíbili, ale rozhodně by to na nich nemělo stát,“ řekl předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka, který spoléhá na současná odběrová místa.

Testování / Zdroj: gettyimages.com

Šonka dodal, že se praktičtí lékaři mohou postarat pouze o registrované pacienty a primárně budou pečovat i o lidí s jinými onemocněními.

Pokud bezpříznakový pacient dostane pozitivní test, bude muset následně absolvovat PCR test pro ověření výsledku. Otevírací doba podle mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Marie Heřmánkové bude od 8:00 do 15:00 ve všedních dnech, o víkendu do 12:00.

Testování / Zdroj: gettyimages.com

Cena testu se pohybuje kolem 150 korun a bude uhrazen veřejným zdravotním pojištěním. Na rozdíl od PCR testu výsledek je znám téměř okamžitě.

Vakcína se do Česka zřejmě dostane v příštím roce. Původně se říkalo, že očkování může začít na přelomu ledna a února. Nyní se ale objevují informace, že by se tento termín mohl posunout ještě o měsíc. Přednostně budou očkování lidé s chronickými nemocemi a zdravotnický personál.

Jan Blatný / Zdroj: youtube.com

PSALI JSME: KUBEK CHCE ZAVŘÍT VŠE, CO SE DÁ: TVRDÍ, ŽE JE TO JEDINÁ CESTA, JAK NYNÍ VIR ZASTAVIT

PŘIPOMÍNÁME: POKUD SE ZPŘÍSNÍ OPATŘENÍ, BUDE SE TO TÝKAT I ŠKOL: CO SE ZMĚNÍ PRO ŽÁKY

Share