Předseda sněmovny Radek Vondráček je přesvědčen, že vláda situaci zvládá a důvěru budou řešit až po skončení krize, kdy bude na to čas. Nevěří mu ale Pirát Ivan Bartoš. Společně se politici setkali v pořadu Pro a proti.
Vondráček si myslí, že současná doba není vhodná pro velké politické změny. „Scházíme se v nouzovém stavu a ve stavu legislativní nouze a za takové situace se nemůže přepřahat,“ uvedl politik s tím, že chce, aby ve své funkci šéfa poslaneckého klubu ANO pokračoval i Jaroslav Faltýnek.
Ten se však minulý týden zapletl do skandálu, když se setkal s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou v restauraci, která měla být kvůli opatřením uzavřená.
Šéf Pirátů Ivan Bartoš však míní, že otázka důvěry vládě není politickou. Dle něho se jedná o důvěru v opatření, která kabinet schvaluje a v jejich účinnost.
„Plná obnova důvěry skrze jednotlivá vystoupení vládních činitelů asi nepřijde,“ dodává Bartoš a říká, že by možná informace lidem měli sdělovat odborníky, nikoliv politici a úředníci.
Vondráček apeluje, že lidé opatření dodržují, a dokonce nosí roušky i venku. Předseda sněmovny si ale ale myslí, že mělo být věnováno více času na vysvětlování opatření. „A to hlavně s opozicí, protože se z toho stala politika,“ prohlásil.
Politik zdůraznil, že situace v Česku je téměř stejná jako v mnoha jiných zemích. Jediný rozdíl je v tom, že zhoršení situace sem přišlo o dva týdny dříve.
Bartoš však řekl, že vláda dlouhodobě káže vodu, ale pije vino. Jako příklad uvedl cestu Andreje Babiše na Krétu, když prosil veřejnost, aby do zahraničí necestovala.
Kvůli tomu dle předsedy Pirátů klesá důvěra ke vládě. Vytkl také, že kabinet není otevřený a pravdomluvný.
Radek Vondráček Bartošovi ale řekl, že by v této situaci postupoval stejně. Důvodem takových kroků je zabránit vypnutí státu, protože vypnout vir nemohou.
Bartošovi ale vadí, že si premiér přisuzuje jen věci, které se podařili. Když ale něco nepovede, tak to prý hází na lidi. „První vlnu zvládli lidi, když byli zodpovědní a šili roušky, když je vláda nedodala,“ říká Bartoš s tím, že vláda nemůže chtít, aby ji lidé poslouchali, když jim následně „plive do tváře“.