Blatný potvrdil, že Česko dostane vakcínu proti koronaviru ještě v tomto roce: první část bude určená pouze pro 5 tisíc lidí

Do konce roku by do Česka měla dorazit vakcína přibližně pro 5 tisíc lidí. Jedná se tím pádem o 10 tisíc dávek. Původně se předpokládalo, že první vakcínu Česká republika dostane v lednu nebo únoru.

Vakcína/ ilustrační foto / Zdroj: Youtube

Očkování vyžaduje aplikaci dvou dávek látky a bude bezplatné. Prvním dodavatelem vakcíny by měla být společnost Pfizer. Informuje o tom web novinky.cz.

O dodání 9 750 dávek oznámila Česká vakcinologická společnost a dorazit do Česka může kolem 28. prosince. Tuto informaci potvrdil i šéf zdravotnictví Jan Blatný.

Jan Blatný / Zdroj: YouTube

Ministr řekl, že má informaci o tom, že Evropská léková agentura (EMA) látku pro očkování společnosti Pfizer schválí 21. prosince. Datum dodání však není určené a ministerstvo si ho spočítalo samo.

První část vakcíny bude podle Blatného spíše symbolická, ale je to maximum, který Česko může dostat. V první řadě očkování bude určené pro seniory, lidi s chronickými onemocněními a zdravotnický personál.

Andrej Babiš / Zdroj: YouTube

Premiér Andrej Babiš potvrdil, že Česko brzy dostane vakcínu a vláda připravuje očkovací strategii. Také kabinet musí přesvědčit lidi, že vakcína je bezpečná a může ochránit jejich životy.

Jan Blatný řekl, že očkovací strategie bude připravená do Vánoc a počítá s mnoha místy, kde vakcína bude lidem aplikována. „Různé vakcíny potřebují různá místa, některé mohou být distribuovány praktickým lékařům, jiné ne,“ prohlásil ministr.

Jan Blatný/Zdroj: youtube.com

V první fázi praktičtí lékaři nebudou mít přístup k vakcíně, protože její skladování potřebuje speciální podmínky, které žádná ordinace nesplňuje.

PSALI JSME: ROMAN PRYMULA JE PŘIPRAVEN SE OČKOVAT PROTI KORONAVIRU JAKO JEDEN Z PRVNÍCH: PŘÍSTUP PREZIDENTA ZEMANA OZNAČIL ZA VÁHAVÝ

PŘIPOMÍNÁME: SKUPINA ODBORNÍKŮ TVRDÍ, ŽE ČESKO BOJ S KORONAVIREM NEZVLÁDÁ A CHCE ZMÍRNIT DOPAD EPIDEMIE: KUBEK OBVINIL VLÁDU, ŽE SE NEPŘIPRAVILA K OČKOVÁNÍ

Share